Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (885) z dnia 1.08.2015
Stosowanie dłuższego niż ustawowy okresu wypowiedzenia
W czerwcu br. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony, na 10 lat. W związku z tym, że zawarta umowa jest długoterminowa, przewidzieliśmy w niej dłuższy niż ustawowy, miesięczny okres wypowiedzenia. Pod koniec lipca br. pracownik zgłosił zamiar wypowiedzenia umowy, ale obstaje przy zastosowaniu dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Twierdzi, że to dla niego korzystniejsze, z uwagi na propozycję innej pracy o charakterze bezterminowym. Jakie wypowiedzenie obowiązuje w takiej sytuacji?
Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Niemniej, biorąc pod uwagę okoliczności wskazane w pytaniu wydaje się, że pracownik ma prawo skorzystać z dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie rozstrzygnięcie nie może być traktowane jako ogólna reguła obowiązująca we wszystkich przypadkach wydłużenia okresu wypowiedzenia powyżej ustawowego minimum.
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę są ściśle określone w Kodeksie pracy. Dopuszczalna jest jednak ich modyfikacja w drodze odpowiednich zapisów w umowie o pracę. Należy pamiętać, że modyfikacja ta może być dokonana tylko na korzyść pracownika (art. 18 K.p.). Należy jednak zauważyć, że Kodeks pracy nie zawiera przepisów stanowiących wprost, iż w razie zastrzeżenia dłuższego niż kodeksowy okresu wypowiedzenia jest on wiążący w każdym przypadku.
Przedstawiony w pytaniu problem był przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego, który kilkakrotnie wypowiadał się na ten temat. Sądy generalnie dopuszczały zagwarantowanie pracownikowi w umowie o pracę dłuższego okresu wypowiedzenia, pod warunkiem, że jest to dla niego korzystne. To z kolei zależy od okoliczności sprawy, przy zastrzeżeniu, że sytuację pracownika należy oceniać na dzień wprowadzenia zapisu o dłuższym wypowiedzeniu (patrz orzecznictwo w ramce). Można przyjąć, że jeżeli umowę wypowiada pracodawca, to jest to sytuacja dla pracownika niekorzystna, do rozwiązania umowy dochodzi bowiem bez jego zgody, wyłącznie z inicjatywy pracodawcy. Jeżeli natomiast umowę wypowiada pracownik, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Ponieważ to zatrudniony poczynił kroki w celu zakończenia zatrudnienia, możliwe jest, że jest to dla niego z różnych względów korzystne. Wprawdzie, jak wynika z orzecznictwa sądowego, przy dokonywaniu oceny co jest dla pracownika korzystne należy brać pod uwagę stan faktyczny występujący w momencie wprowadzenia zapisu o dłuższym wypowiedzeniu, jednak w omawianej sprawie już przy zawieraniu umowy pracownik był w gorszej sytuacji. Umowa o pracę została bowiem zawarta aż na 10 lat. Tak długie umowy okresowe uważane są za nawiązane z naruszeniem prawa, w celu ominięcia przepisów o zatrudnieniu bezterminowym - o ile nie można uzasadnić ich czasookresu poważnymi i obiektywnymi okolicznościami. W takim kontekście, przy założeniu, że celem pracodawcy było uniknięcie zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony, nawet wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia nie polepsza pozycji pracownika. Nowa oferta - zatrudnienia bezterminowego - może zostać uznana za uzasadniony powód do wypowiedzenia dotychczasowej umowy. Pracownik ma prawo zastosować w takim przypadku krótsze, ustawowe wypowiedzenie, ponieważ warunki obowiązującej go aktualnie umowy były, nawet przy wypowiedzeniu dłuższym niż kodeksowe, generalnie niekorzystne już w chwili jej podpisywania.
Wydłużenie okresu wypowiedzenia w umowie o pracę w orzecznictwie SN
"Zastrzeżenie w umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony dwunastomiesięcznego okresu wypowiedzenia tej umowy przez zakład pracy jest dopuszczalne na podstawie art. 18 § 2Kodeksu pracy."
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 listopada 1994 r. (sygn. akt I PZP 46/94)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2003 r. (sygn. akt I PK 416/02)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lipca 2005 r. (sygn. akt I PK 276/04) |
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|