Gazeta Podatkowa nr 103 (2082) z dnia 27.12.2023
Długość wypowiedzenia umowy o pracę przekraczającej limit umów na czas określony
Pracownik był zatrudniony na pełny etat na próbę od 1 lipca do 30 września 2020 r. (3 miesiące). Następnie na okres 28 miesięcy została z nim zawarta umowa na czas określony trwająca od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2023 r. Bezpośrednio po tej umowie od 1 lutego do 31 grudnia 2023 r. (11 miesięcy) nawiązano z pracownikiem kolejną umowę na czas określony. Czy druga umowa na czas określony przekształciła się w umowę na czas nieokreślony? Jeżeli tak, to ile wynosi okres wypowiedzenia tej umowy?
Limit umów na czas określony reguluje art. 251 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Stanowi on, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. W razie gdy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wystarczy przy tym przekroczenie jednego z wymienionych limitów. W takich okolicznościach umowa na czas określony z mocy prawa przekształca się w umowę bezterminową.
Okres wypowiedzenia zarówno umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, jak i określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Przewiduje tak art. 36 § 1 K.p.
Do limitu umów na czas określony nie wlicza się umowy na próbę. W sytuacji przedstawionej w pytaniu druga umowa na czas określony z mocy prawa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony po upływie 33 miesięcy zatrudnienia pracownika na czas określony (od 1 lipca 2023 r.). Tym samym nie rozwiąże się ona z upływem czasu, na który została zawarta, czyli z dniem 31 grudnia 2023 r., bowiem wykroczyła ona poza limit 33 miesięcy zatrudnienia terminowego. Oznacza to, że aby ją rozwiązać pracodawca może zastosować - za zgodą pracownika - porozumienie stron lub przy braku takiej zgody - wypowiedzenie. Rozwiązując tę umowę za wypowiedzeniem, pracodawca jest obowiązany zastosować 3-miesięczne wypowiedzenie oraz wskazać jego przyczynę.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|