Gazeta Podatkowa nr 79 (2162) z dnia 30.09.2024
Porozumienie stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę
Jeden z zatrudnionych na pełny etat pracowników zwrócił się do pracodawcy z propozycją rozwiązania umowy o pracę w trybie porozumienia stron, na co pracodawca wyraził zgodę. Czy w zawieranym porozumieniu dopuszczalne jest wskazanie bardzo bliskiego terminu rozwiązania umowy, np. za 2 dni?
TAK, jest to możliwe, gdyż rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia stron pozwala na rozwiązanie stosunku pracy w dowolnym, uzgodnionym przez strony terminie.
Porozumienie stron jest jednym z trybów rozwiązania umowy o pracę przewidzianym w art. 30 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.). Do jego zawarcia wymagana jest jedynie zgodna wola stron stosunku pracy. W zawieranym porozumieniu należy wskazać termin rozwiązania umowy o pracę, który może przypadać po upływie ustalonego przez strony okresu, zarówno dłuższego, jak i bardzo krótkiego. W razie gdyby takiego terminu nie określono w porozumieniu, umowa o pracę rozwiąże się w terminie jego zawarcia. Przy porozumieniu stron nie obowiązuje okres wypowiedzenia, nie stosuje się konsultacji związkowej, a także nie jest konieczne wskazywanie przyczyny uzasadniającej ustanie zatrudnienia. Dla celów dowodowych porozumienie stron warto zawrzeć na piśmie.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|