Gazeta Podatkowa nr 32 (2115) z dnia 18.04.2024
Przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym a rozwiązanie umowy o pracę
Pracownikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres od 30 stycznia do 28 kwietnia 2024 r. Czy po upływie tego świadczenia można rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia?
W omawianym przypadku świadczenie rehabilitacyjne zostało pracownikowi przyznane na 90 dni, które odpowiadają równo 3 miesiącom tego świadczenia. Długość świadczenia nie pozwala więc na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy, gdyż przepisy dopuszczają rozwiązanie umowy najwcześniej po upływie pierwszych 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego, czyli najwcześniej w 91. dniu.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem dopiero po upływie okresów ochronnych wskazanych w art. 53 K.p. Przepis ten stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż:
- 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową.
Przy czym rozwiązanie umowy o pracę po upływie podanych okresów jest dopuszczalne, gdy pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby.
Przepis art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) K.p. wskazuje, że okresem ochronnym przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia jest okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego wynosi zasadniczo 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada w okresie ciąży - 270 dni. Jeżeli chodzi o 3 pierwsze miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, to obejmują one okres 90 dni. Tak wyjaśniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w stanowisku z dnia 5 maja 2022 r. będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa. Resort pracy uznał w nim, że pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego dla celów stosowania art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) K.p. odpowiadają 90 dniom (patrz ramka).
"(...) okres ochronny pracownika w razie niezdolności do pracy z powodu choroby wynosi trzy miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy oraz przez łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, czyli przez 182 dni oraz przez pierwsze 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, to znaczy przez 272 dni (przy gruźlicy 270 dni i 90 dni, czyli 360 dni), gdy był zatrudniony u niego co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Należy mieć na uwadze, że ochrona trwałości stosunku pracy w ramach drugiego z omawianych okresów ochronnych skorelowana jest z prawem do zasiłku (por. post. SN z 30.8.2018 r., I PK 185/17, Legalis), podczas gdy w ramach pierwszego z tych okresów fakt ten nie ma żadnego znaczenia. Ochronie z art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy podlega bowiem również pracownik bez prawa do zasiłku. (...)". Odpowiedź MRiPS z dnia 5 maja 2022 r. na pytanie naszego Wydawnictwa |
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pierwsze 3 miesiące (90 dni) pobierania przez pracownika świadczenia rehabilitacyjnego upłyną 28 kwietnia 2024 r. Jeżeli pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne miesiące, tylko po ich upływie wróci do pracy, pracodawca nie będzie miał podstaw do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 53 K.p. pracodawca może bowiem złożyć najwcześniej w 91. dniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pracownika.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|