Gazeta Podatkowa nr 90 (2173) z dnia 7.11.2024
Bieg okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Pracownikowi zatrudnionemu na czas określony do czerwca 2025 r., pracodawca wręczył w dniu 4 listopada 2024 r. miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Czy obecnie można go już wysłać na zaległy urlop, czy dopuszczalne to jest dopiero od 1 grudnia br.?
Pracownik od dnia wręczenia wypowiedzenia, czyli od 4 listopada 2024 r., pozostaje w okresie wypowiedzenia, co pozwala na wysłanie go na zaległy urlop, już od tej daty. Przy czym umowa rozwiąże się 31 grudnia 2024 r.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca (art. 30 § 21 K.p.). Z tego względu uważano, że przy miesięcznym okresie wypowiedzenia rozpoczyna ono bieg pierwszego dnia miesiąca i kończy w ostatnim dniu tego miesiąca, natomiast przy dłuższych niż miesięczne okresach wypowiedzenia - po upływie wielokrotności miesiąca. Obecnie uznaje się, że wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg w dniu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu. Stanowisko w przedmiotowej sprawie zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 7 września 2015 r. (patrz ramka). Resort pracy uznał w nim, że wypowiedzenie umowy o pracę rozpoczyna się w dniu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu, a kończy w terminie wskazanym w Kodeksie pracy.
Zdaniem MPiPS pracownik może korzystać z uprawnień przysługujących w okresie wypowiedzenia już od chwili złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu.
"(...) Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego stoi (...) na stanowisku, że okresy wypowiedzenia nie mają »sztywnego« charakteru, lecz są w istocie okresami minimalnymi, a rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia następuje z chwilą dotarcia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę do adresata w taki sposób, że miał on możliwość zapoznania się z jego treścią. Departament Prawa Pracy podziela (...) prezentowany w orzecznictwie Sądu Najwyższego pogląd. (...) w ocenie Departamentu, okresem wypowiedzenia, w którym pracownikowi przysługuje np. zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37 K.p.), w którym pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez jego zgody (art. 1671 K.p.), jest okres rozpoczynający swój bieg od skutecznego złożenia pracownikowi przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę i kończący się w ustawowo określonych terminach (tj. odpowiednio w sobotę albo w ostatnim dniu miesiąca). (...)". Stanowisko MPiPS udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 7 września 2015 r. |
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|