Gazeta Podatkowa nr 3 (1044) z dnia 9.01.2014
Data rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym
W wysłanym pracownikowi pocztą oświadczeniu w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia wskazaliśmy konkretny termin rozwiązania umowy o pracę. Czy dniem ustania zatrudnienia jest data wskazana w tym piśmie, data odebrania przez pracownika listu poleconego, czy dzień otrzymania przez nas potwierdzenia odbioru? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 780686)
Oświadczenie pracodawcy w sprawie rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia musi mieć formę pisemną, wskazywać przyczynę rozwiązania umowy oraz zawierać pouczenie pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 § 3-5 Kodeksu pracy, Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Przywołana regulacja nie wprowadza obowiązku wskazywania w treści tego oświadczenia terminu rozwiązania umowy o pracę. Brak tego formalnego wymogu decyduje o tym, że co do zasady rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia następuje z chwilą dojścia oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy do pracownika w sposób stwarzający mu realną możliwość zapoznania się z jego treścią (art. 61 Kodeksu cywilnego, Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm., w zw. z art. 300 K.p.).
Dwukrotne awizowanie listu poleconego stwarza domniemanie zapoznania się z jego treścią.
Należy podkreślić, że w oświadczeniu w sprawie natychmiastowego zwolnienia pracodawca może wskazać konkretną datę rozwiązania umowy o pracę. Nie wywoła ona jednak żadnych skutków prawnych, jeżeli jest wcześniejsza niż dzień otrzymania przez pracownika oświadczenia pracodawcy. Wyjątek dotyczy sytuacji, w której zwalniany pracownik zapoznaje się z "dyscyplinarką" zawierającą wskazany przez zatrudniającego późniejszy termin rozwiązania umowy. W takim przypadku, zgodnie z zasadą korzyści dla pracownika, ustanie stosunku pracy nastąpi z dniem określonym przez pracodawcę (por. uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 6 października 1998 r., sygn. akt III ZP 31/98).
W omawianej sytuacji termin rozwiązania umowy wskazany przez pracodawcę odniesie skutek prawny jedynie wtedy, jeżeli przypada po dacie otrzymania przez pracownika pisma dotyczącego natychmiastowego zwolnienia. Jeżeli jednak "dyscyplinarka" została doręczona po wskazanym terminie, ustanie zatrudnienia nastąpi z dniem, w którym pracownik otrzymał list polecony zawierający oświadczenie w tej sprawie i mógł realnie się z nim zapoznać.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|