Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (283) z dnia 1.01.2011
Do kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę?
Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jako wiceprezes zarządu spółki z o.o. Na skutek jego błędnej decyzji spółka poniosła istotne straty. Dlatego też złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Pracownik od kilku miesięcy korzysta ze zwolnienia lekarskiego. W tym okresie prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia. Czy w sytuacji, gdy pracownik stawi się do pracy będzie można wypowiedzieć mu umowę o pracę podając jako przyczynę wypowiedzenia utratę zaufania spowodowaną działaniem na szkodę spółki oraz w związku z zarzutami prokuratorskimi?
Tak. Jest to możliwe, bowiem przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę nadal jest aktualna i uzasadnia zwolnienie pracownika. Pracodawca może złożyć pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę nawet po upływie znacznego okresu od daty zdarzenia uzasadniającego rozwiązanie umowy. Istotne jest jednak, aby przyczyna wypowiedzenia nadal była aktualna.
W prawie pracy brak jest przepisów określających do kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę. Upływ czasu nie jest jednak całkiem pozbawiony znaczenia. W zależności od okoliczności przyczyny uzasadniające wypowiedzenie mogą się stać nieaktualne lub niewystarczające do uzasadnienia wypowiedzenia w świetle art. 45 § 1 K.p. Dlatego też w razie ewentualnego sporu pracodawca będzie musiał wykazać przed sądem, że podana pracownikowi przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę jest nadal aktualna i uzasadnia rozwiązanie z nim umowy o pracę.
Ważne: Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, wypowiedzenie umowy o pracę, w przeciwieństwie do niezwłocznego jej rozwiązania, nie jest ograniczone terminem, a zatem możliwość złożenia skutecznego oświadczenia woli trwa tak długo, jak długo nie straciła aktualności przyczyna wypowiedzenia przyjęta przez pracodawcę. |
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 21 września 2001 r. (sygn. akt I PKN 612/00, OSNP 2003/16/383), a także z pkt XIII uchwały Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1985 r., zawierającej wytyczne dotyczące wykładni art. 45 K.p. i praktyki sądowej stosowania tego przepisu w zakresie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (sygn. akt III PZP 10/85, OSNC 1985/11/164).
Inaczej więc niż przy rozwiązywaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdzie z mocy art. 52 § 2 K.p. obowiązuje pracodawcę miesięczny termin na rozwiązanie umowy o pracę, pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie także po upływie kilku miesięcy od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę. Musi jedynie wykazać, że nadal z tego powodu uzasadnione jest zwolnienie pracownika. Przy czym upływ czasu między złożeniem wypowiedzenia, a zdarzeniami, które je uzasadniają może być usprawiedliwiony różnymi okolicznościami, jak np. długotrwałą chorobą pracownika uniemożliwiającą wręczenie mu wypowiedzenia, czy toczącym się postępowaniem wyjaśniającym dotyczącym zarzutów stawianych pracownikowi.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|