Gazeta Podatkowa nr 88 (1025) z dnia 4.11.2013
Rozwiązanie umowy z pracownikiem uprawnionym do renty
Niedługo pracownikowi skończy się okres zasiłkowy. Złożył wniosek o rentę i lekarz orzecznik wydał już decyzję o całkowitej niezdolności pracownika do pracy. Czekamy na decyzję z organu rentowego. Stan zdrowia pracownika nie pozwala na jego powrót do pracy. Czy lepiej rozwiązać z nim umowę za porozumieniem stron, czy na podstawie art. 53 K.p.?
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest możliwe w każdym przypadku, pod warunkiem wyrażenia na nie zgody przez obie strony stosunku pracy. Dopuszczalne jest zarówno w przypadku zmiany warunków zatrudnienia, jak też wypowiedzenia definitywnego. Ważną kwestią, jaką można dowolnie określić w porozumieniu stron, jest termin ustania stosunku pracy. Prawo do umownego wskazania tego terminu pozwala na rozwiązanie umowy nawet z dnia na dzień.
W niektórych sytuacjach zawarcie porozumienia stron mogłoby być niekorzystne dla pracownika. Chodzi o nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, który, przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, co do zasady, przysługuje po 3 miesiącach oczekiwania.
Jednak zakładając, że pracownik otrzyma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy do momentu ustania zatrudnienia, to po rozwiązaniu stosunku pracy i tak nie mógłby nabyć prawa do zasiłku dla bezrobotnych ze względu na pobieranie renty.
Z kolei określenie w porozumieniu stron terminu rozwiązania umowy przypadającego w następnym miesiącu kalendarzowym niż miesiąc nabycia prawa do renty, byłoby korzystne dla pracownika. Uprawniałoby go bowiem do urlopu wypoczynkowego także za ten miesiąc.
W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron nie obowiązują okresy ochronne.
Natychmiastowe rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia na mocy art. 53 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) jest generalnie korzystne dla pracodawcy. Zastosowanie tego trybu jest dopuszczalne, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Rozwiązanie umowy na podstawie art. 53 K.p. jest możliwe dopiero po upływie wskazanych terminów i w przypadku gdy pracownik nadal jest chorobowo niezdolny do pracy. Pracodawca nie może więc zastosować tego trybu rozstania z pracownikiem, jeżeli stawi się on do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|