Gazeta Podatkowa nr 1 (938) z dnia 3.01.2013
Świadczenie rehabilitacyjne chroni tylko częściowo przed zwolnieniem
Pracownik urzędu skarbowego zatrudniony na podstawie umowy o pracę przebywał na zwolnieniu lekarskim przez cały okres zasiłkowy, a następnie otrzymał świadczenie rehabilitacyjne. Czy pracodawca może go zwolnić po upływie 3 pierwszych miesięcy jego pobierania, jeżeli zostało przyznane na rok?
TAK. Po upływie pierwszych trzech miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca może zwolnić pracownika, o którym mowa w pytaniu, w trybie natychmiastowym (bez winy pracownika) lub za wypowiedzeniem. W pierwszym przypadku podstawą prawną do rozwiązania umowy jest art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Na mocy tego przepisu pracodawca może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli chorobowa niezdolność do pracy danego pracownika trwa dłużej niż okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz trzech pierwszych miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Jak wynika z przytoczonej regulacji, okres ochronny kończy się wraz z upływem pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, bez względu na to, na jaki okres zostało ono przyznane. Należy zaznaczyć, że taki czas trwania ochrony przed rozwiązaniem umowy przez pracodawcę dotyczy pracownika, który posiada co najmniej 6-miesięczny zakładowy staż pracy lub jego niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Pracownicy, którzy posiadają staż zakładowy krótszy niż 6 miesięcy, mają gwarancję ochrony zatrudnienia tylko przez 3 miesiące choroby.
Możliwość zwolnienia na mocy art. 53 K.p. może być ograniczona przez szczególną ochronę przed rozwiązaniem umowy przez pracodawcę.
Warunkiem rozwiązania umowy z chorym pracownikiem na podstawie art. 53 K.p. jest jego dalsza chorobowa niezdolność do pracy. Generalnie nie można więc zastosować tej regulacji wobec pracownika, który po chorobie stawił się do pracy w celu jej świadczenia. Wyjątkowo jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy stawiennictwo pracownika podyktowane było wyłącznie chęcią przerwania biegu kończącego się już okresu ochronnego.
Należy zaznaczyć, że upływ wskazanych okresów ochronnych oznacza także możliwość wypowiedzenia umowy pracownikowi, który jest nadal nieobecny w pracy z powodu choroby. Czasowe granice "ochronki" przed wypowiedzeniem w czasie chorobowej nieobecności pracownika wyznacza bowiem art. 53 K.p.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|