Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (783) z dnia 1.10.2012
Jak postąpić, jeśli pracownik odmówił przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę?
1) Pracownica otrzymała dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę, które wręczyło jej dwoje kierowników. Oświadczenie o wypowiedzeniu zostało odczytane pracownicy, ale ta odmówiła jego przyjęcia oraz podpisania i opuściła zakład pracy grożąc, że przyniesie zwolnienie lekarskie. Czy w tej sytuacji doszło do wypowiedzenia umowy?
Tak. Co prawda z pytania nie wynika jednoznacznie, czy pismo wypowiadające umowę o pracę zostało pracownicy wręczone, czy tylko odczytane, ale w praktyce nie ma to znaczenia.
Odpowiednie zastosowanie będzie miał tu art. 61 Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm., dalej K.c.) mówiący o tym, że oświadczenie woli - tu o wypowiedzeniu umowy o pracę - jest złożone z chwilą, gdy doszło do zainteresowanego w taki sposób, aby ten mógł zapoznać się z jego treścią. Na skorzystanie z tego przepisu pozwala z kolei art. 300 Kodeksu pracy stanowiący, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy K.c., o ile nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Tak więc mimo, że pracownica odmówiła przyjęcia pisma wypowiadającego umowę, należy uznać, że wypowiedzenie zostało skutecznie dokonane, ponieważ została zapoznana z jego treścią. Taki tok rozumowania znajduje potwierdzenie w licznych wyrokach Sądu Najwyższego, z których przytoczymy dwa:
- z 13 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 41/96), w którym SN stwierdził, że: "Odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, zawierającego prawidłowe pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 § 5 K.p. w związku z art. 264 § 1 K.p.) nie wpływa na skuteczność dokonanego wypowiedzenia i nie stanowi podstawy do przywrócenia uchybionego terminu",
- z 24 marca 1999 r. (sygn. akt I PKN 631/98), w którym SN stwierdził, że: "Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne".
2) Czy wskazanym jest, aby osoby odczytujące pracownicy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy sporządziły stosowną notatkę służbową?
Tak. Z uwagi na to, że pracownica odmówiła podpisania oświadczenia pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę wskazanym jest, aby osoby odczytujące jej to pismo sporządziły odpowiednią notatkę służbową. W razie sporu sądowego to na pracodawcy będzie bowiem spoczywał obowiązek udowodnienia, że pracownik mógł zapoznać się z treścią wspomnianego pisma. W notatce tej warto również opisać samo zachowanie pracownicy.
Wzór notatki służbowej sporządzonej na okoliczność odmowy przyjęcia przez pracownika pisma wypowiadającego umowę o pracę:
"Ogrody" Sp. z o.o. ul. Rajska 12 00-543 Warszawa |
Warszawa, 24 wrzesień 2012 r. |
Notatka służbowa Niniejszym oświadczamy, że w dniu dzisiejszym odczytaliśmy Pani Dorocie Nowakowskiej, zatrudnionej na stanowisku referenta ekonomiczno-administracyjnego, pismo pracodawcy wypowiadające umowę o pracę zawartą w dniu 1 czerwca 2011 r. na czas nieokreślony - kopię pisma dołączamy do niniejszej notatki. Po odczytaniu przez nas pisma pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę Pani Dorota Nowakowska odmówiła jego przyjęcia oraz podpisania kopii informując jednocześnie, że jutro przyniesie zwolnienie lekarskie, a następnie opuściła bez żadnych wyjaśnień teren zakładu pracy. Notatkę sporządzili: Tadeusz Kowalski - kierownik działu kadr Ewa Dolna - kierownik działu ekonomicznego |
Warto też, aby - oprócz sporządzenia notatki służbowej - pracodawca wysłał pracownicy pismo wypowiadające umowę o pracę - koniecznie listem poleconym.
3) A jak będzie wyglądała sytuacja z wypowiedzeniem, jeżeli pracownica rzeczywiście przyniesie zwolnienie lekarskie?
Nie będzie to miało wpływu na skuteczność dokonanego już wypowiedzenia. W pytaniu chodzi zapewne o ochronę stosunku pracy wynikającą z art. 41 K.p. Przepis ten zakazuje pracodawcom wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, o ile nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy w trybie bez wypowiedzenia.
Przywołany przepis nie będzie miał tu jednak zastosowania, ponieważ w momencie wypowiedzenia umowy pracownica świadczyła pracę. Znajduje to potwierdzenie m.in. w wyroku SN z 14 października 1997 r. (sygn. akt I PKN 322/97) stwierdzającym, że: "Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 K.p.".
Oczywiście za okres objęty zwolnieniem lekarskim pracownicy będą przysługiwały świadczenia chorobowe na ogólnych zasadach, przy czym - z uwagi na okoliczności sprawy - pracodawca może, a nawet powinien zwrócić się do ZUS z prośbą o sprawdzenie, czy pracownica rzeczywiście jest niezdolna do pracy. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego organ ten powiadomi pracodawcę o jego wynikach.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|