Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (270) z dnia 10.06.2010
Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem
Nauczyciel uprawniony do emerytury, zatrudniony w szkole podstawowej na podstawie mianowania, 12 czerwca 2010 r. ukończy 65 lat. W maju 2010 r. planowane były zmiany organizacyjne szkoły. Czy szkoła mogła dokonać 3-miesięcznego wypowiedzenia stosunku pracy w tym miesiącu? Czy wypowiedzenia można dokonać wysyłając pismo nauczycielowi mianowanemu przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, czy też jest on chroniony na podstawie art. 41 K.p.?
Z końcem roku szkolnego (31 sierpnia), w którym nauczyciel mianowany ukończył 65 lat jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Wymagane jest przy tym uprzednie 3-miesięczne wypowiedzenie. Oznacza to, że chwila złożenia oświadczenia woli pracodawcy powinna wyprzedzać o 3 miesiące datę rozwiązania stosunku pracy przypadającą na 31 sierpnia roku szkolnego, w którym doszło do osiągnięcia wieku 65 lat. Tak stanowią przepisy art. 23 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.) będące podstawą wypowiedzenia.
Źródłem stosunku pracy nauczyciela mianowanego jest akt administracyjny (akt mianowania).
Przepis art. 23 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela wskazuje zdarzenie, które powoduje bezwzględne rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela mianowanego. Zdarzeniem tym jest „ukończenie przez nauczyciela 65 lat życia”. Jedynie nauczyciel, który z osiągnięciem tego wieku nie nabył prawa do emerytury może skorzystać z przedłużenia okresu zatrudnienia, udzielanego przez dyrektora szkoły nie dłużej jednak niż o 2 lata od ukończenia przez nauczyciela 65 lat.
Jak już wyżej wskazano, rozwiązanie stosunku pracy z omawianej przyczyny następuje z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel ukończył 65 lat, po uprzednim 3-miesięcznym wypowiedzeniu. Według art. 63 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku. Jeżeli przykładowo nauczyciel zatrudniony na podstawie aktu mianowania nabywa prawo do emerytury kończąc 65 lat w dniu 12 czerwca 2010 r., to powinien otrzymać wypowiedzenie złożone przez pracodawcę na 3 miesiące przed 31 sierpnia 2010 r., tj. przed dniem 1 czerwca 2010 r. Podstawą wypowiedzenia jest art. 23 ust. 2 pkt 4 Karty Nauczyciela.
Wcześniejsze złożenie wypowiedzenia doprowadziłoby do naruszenia art. 23 ust. 2 pkt 4 Karty Nauczyciela, gdyż wyznaczyłoby datę rozwiązania stosunku pracy wcześniej niż na koniec roku szkolnego. Podobnie ustalenie późniejszej daty złożenia wypowiedzenia (w tym także po ukończeniu wieku 65 lat, tj. po 12 czerwca 2010 r.) nie będzie odpowiadało przepisom prawa, gdyż wyznaczy datę rozwiązania stosunku pracy w kolejnym roku szkolnym.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie aktu mianowania nie korzysta z ochrony przewidzianej w art. 41 K.p. Przepis ten stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Stanowisko to zostało zaaprobowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego (por. uchwała z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I PZP 4/06, OSNP 2007/7-8/89). Można zatem skierować wypowiedzenie do nauczyciela mianowanego, który z usprawiedliwionych przyczyn, w tym także z powodu choroby, jest nieobecny w pracy.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|