Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (769) z dnia 10.05.2012
Czy zwolnienie lekarskie z wsteczną datą chroni przed wypowiedzeniem?
Pracownik, któremu wystawiliśmy wypowiedzenie umowy o pracę, przyniósł nam po kilku dniach zwolnienie lekarskie wypisane z datą wsteczną. Czy oznacza to, że wypowiedzenie jest nieprawidłowe?
Zależy to od tego, czy pismo wypowiadające umowę zostało już wręczone pracownikowi i w jakich okolicznościach.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jak również w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, o ile nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy w trybie bez wypowiedzenia. Ograniczenie to wprowadza art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), dalej K.p.
Z pytania wynika, że pracodawca przygotował wypowiedzenie umowy o pracę, ale nie wiemy, czy je skutecznie doręczył. Możemy tu mieć do czynienia z dwoma sytuacjami.
Po pierwsze - pracodawca doręczył wypowiedzenie pracownikowi świadczącemu pracę, a ten następnie przyniósł zwolnienie lekarskie obejmujące okres wsteczny, w tym dzień, w którym otrzymał pismo wypowiadające umowę o pracę. W takim przypadku wypowiedzenie będzie ważne, co znajduje potwierdzenie m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 6 października 2004 r. (sygn. akt I PK 614/2003), w którym uznano, że:
"(...) wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p. (...) przesłanką przewidzianego w tym przepisie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest choroba pracownika powodująca jego niezdolność do pracy, lecz nieobecność pracownika w pracy z powodu jego choroby. Tym samym początek okresu ochronnego (okresu nieobecności w pracy) wyznacza moment przerwania pracy z powodu wystąpienia objawów chorobowych, które uniemożliwiają świadczenie pracy. (...)"
Przykład 7 maja 2012 r. pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. 9 maja osoba ta przedłożyła pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 7 do 25 maja. Mimo że zwolnienie to obejmuje dzień, w którym wręczone zostało wypowiedzenie, nie będzie miał tu zastosowania zakaz, o którym mowa w art. 41 K.p., ponieważ w dniu otrzymania pisma wypowiadającego umowę pracownik świadczył pracę. |
Wypowiedzenie będzie jednak bezskuteczne, jeśli zostało wręczone pracownikowi podczas jego krótkotrwałej wizyty w firmie, np. w związku z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego, a nie podczas wykonywania "normalnej" pracy - patrz wyrok SN z 17 listopada 1997 r. (sygn. akt I PKN 366/97) stwierdzający, że:
"Ze względu na ochronę przewidzianą w art. 41 K.p., nie jest obojętne, czy pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę w czasie, gdy wykonywał pracę, czy też w dniu, w którym pracy nie świadczył, a jedynie przyniósł do zakładu pracy zwolnienie lekarskie."
Przykład Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 16 kwietnia do 4 maja 2012 r. 17 kwietnia pracownik przyniósł do działu kadr otrzymane dzień wcześniej zwolnienie lekarskie. Wykorzystując sytuację, kadrowa wręczyła mu wypowiedzenie umowy o pracę. Postępowanie to jest niezgodne z prawem, ponieważ w czasie wizyty w firmie pracownik nie świadczył pracy i przebywał już na zwolnieniu lekarskim. |
Po drugie - pracodawca tylko przygotował pismo wypowiadające umowę o pracę, ale go nie wręczył przed pójściem pracownika na zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji pracownik będzie objęty ochroną wynikającą z art. 41 K.p., co oznacza, że wypowiedzenie będzie mogło być mu wręczone dopiero po wyzdrowieniu i powrocie do pracy - chyba że wcześniej upłynie okres uprawniający do rozwiązania umowy w trybie bez wypowiedzenia, wskazany w art. 53 K.p.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|