Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (757) z dnia 10.01.2012
Świadectwo pracy po zakończeniu umowy bezterminowej
Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny, od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r., a następnie od 1 lipca 2011 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony. Umowa ta rozwiąże się na mocy porozumienia stron z dniem 20 stycznia br. Łącznie okres zatrudnienia tego pracownika w naszej firmie nie przekroczy 24 miesięcy. Czy w takiej sytuacji należy poczekać z wydaniem świadectwa pracy do upływu tego terminu?
Nie. Świadectwo pracy należy wydać w dniu rozwiązana stosunku pracy. W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie stosuje się art. 97 § 11 K.p. Przepis ten, w brzmieniu obowiązującym od 21 marca 2011 r., stanowi, że w przypadku, gdy pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie wskazanych umów, zawartych w okresie 24 miesięcy. Takie "zbiorcze" świadectwo pracy wydawane jest w dniu, w którym upływa okres 24 miesięcy zatrudniania pracownika na podstawie następujących po sobie umów terminowych, przy czym wskazany okres liczy się od dnia zawarcia pierwszej z umów. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie terminowej umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy (art. 97 § 12 K.p.).
WAŻNE: Nowe zasady wydawania świadectwa pracy dotyczą umów o pracę zawartych od 21 marca 2011 r.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 97 § 11 K.p., pracodawca w przypadku zatrudniania pracownika na podstawie umów terminowych ma jedynie obowiązek wydać "zbiorcze" świadectwo pracy, chyba że pracownik zażąda wydania świadectwa po zakończeniu danej umowy (art. 97 § 13 K.p.). Przepis ten nie dotyczy więc zakończenia zatrudnienia nawiązanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje wprost art. 97 § 1 K.p., nakazujący niezwłoczne wydanie świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. W razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy na czas nieokreślony (nawet jeżeli występowała ona pomiędzy dwoma okresami zatrudnienia terminowego) pracodawca jest więc zobowiązany natychmiastowo wydać świadectwo pracy.
Potwierdzają to przepisy znowelizowanego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 282 ze zm.). Jak wynika z § 1a tego aktu wykonawczego, w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca wydaje świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Rozporządzenie nowelizujące (opublikowane w Dz. U. z 2011 r. nr 251, poz. 1509, weszło w życie z dniem 7 grudnia 2011 r.) wprowadza też zasadę, iż w razie wydawania świadectwa pracy pracownikowi przejętemu od innego pracodawcy w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części lub na podstawie przepisów odrębnych, pracodawca w świadectwie pracy wykazuje również okresy poprzedniego zatrudnienia nawiązanego na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, jeżeli nie wydał świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy lub poprzednich umów na żądanie pracownika, zgodnie z art. 97 § 13 K.p. Powyższa zmiana ujęta jest w treści pkt 2 objaśnienia do świadectwa pracy, zatytułowanego "Sposób wypełniania świadectwa pracy" (objaśnienie zawarte jest w załączniku do rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy...).
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|