Gazeta Podatkowa nr 46 (1400) z dnia 8.06.2017
Przejęcie zakładu a rozwiązanie umowy za uprzedzeniem
Część firmy została przejęta przez nowego pracodawcę. Pracownicy, którzy przeszli do nowego zakładu, otrzymali informację o skutkach przejęcia ich firmy oraz o tym, że mogą rozwiązać umowę za 7-dniowym wyprzedzeniem. Jeden z pracowników zapowiedział, że skorzysta z tej możliwości, ale pracodawca twierdzi, że obowiązuje go miesięczne wypowiedzenie. Czy ma rację?
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę na zasadach ogólnych, np. za wypowiedzeniem. Wówczas będzie go obowiązywał, o ile jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony lub nieokreślony, okres wypowiedzenia wynikający ze stażu zakładowego. W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik może jednak wybrać szczególny tryb rozwiązania umowy o pracę, stosowany tylko w przypadkach przejęcia zakładu pracy lub jego części przez nowego pracodawcę. Polega on na rozwiązaniu umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem. Pracownik może rozwiązać umowę w tym trybie w ciągu 2 miesięcy od przejęcia przez nowego pracodawcę (art. 231 § 4 K.p.). Oświadczenie pracownika powinno być złożone najpóźniej na siedem dni przed planowanym ustaniem zatrudnienia.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie wskazanym powyżej powoduje dla pracownika takie skutki, jakie prawo pracy wiąże z wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę. Nie jest to jednak wypowiedzenie w sensie ścisłym. Rozwiązanie umowy za uprzedzeniem jest wyjątkowym trybem i jeżeli pracownik zdecyduje się go zastosować, pracodawca nie może mu narzucać wypowiedzenia.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|