Gazeta Podatkowa nr 38 (1392) z dnia 11.05.2017
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony
Pracownik był zatrudniony na okres próbny od 2 listopada 2016 r. do 1 lutego 2017 r. Następnie od 2 lutego 2017 r. został zatrudniony na czas określony do 31 stycznia 2018 r. Dnia 20 kwietnia br. złożyliśmy mu 2-tygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownik twierdzi jednak, że obowiązuje go już 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Czy ma rację?
Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. długość wypowiedzenia umowy na czas określony jest taka sama jak umowy na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 36 K.p. okresy wypowiedzenia wymienionych dwóch rodzajów umów wynoszą:
- 2 tygodnie - przy zatrudnieniu w danym zakładzie poniżej 6 miesięcy,
- 1 miesiąc - przy stażu zakładowym wynoszącym co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące - przy zatrudnieniu w danym zakładzie przez co najmniej 3 lata.
Staż zakładowy, od którego zależy długość wypowiedzenia m.in. umowy na czas określony, ustalany jest z całego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu i sposób rozwiązania stosunku pracy (z zastrzeżeniem umów trwających 22 lutego 2016 r.). Wlicza się do niego również okresy zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p., a także, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy.
Ustalając okres wypowiedzenia obowiązujący danego pracownika pracodawca musi także pamiętać, że do stażu pracy, od którego zależy długość wypowiedzenia, wlicza się okres wypowiedzenia. Stanowisko to potwierdzają orzeczenia sądowe. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 4 kwietnia 1979 r., sygn. akt I PZP 33/78: "Do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w rozumieniu art. 36 § 1 K.p., wlicza się okres wypowiedzenia tej umowy". Tak samo uznał też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 12/11.
W razie zastosowania wypowiedzenia krótszego niż ustawowe, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia przewidzianego w ustawie.
W przedstawionej sytuacji dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę złożone 20 kwietnia br. upłynęłoby już po 6 miesiącach pracy w zakładzie przez pracownika (6 maja 2017 r.). Dlatego słusznie stwierdził pracownik, że obowiązuje go 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|