Gazeta Podatkowa nr 73 (801) z dnia 12.09.2011
Dyscyplinarka w czasie wypowiedzenia
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Powodem wypowiedzenia była konfliktowość pracownika i powtarzające się zastrzeżenia do sposobu wykonywania przez niego pracy. Po dokonaniu wypowiedzenia pracownik kilkakrotnie poważnie naruszył swoje obowiązki. Chcielibyśmy natychmiast się z nim rozstać. Czy w okresie wypowiedzenia możemy zwolnić go dyscyplinarnie?
TAK, o ile zachodzą przesłanki do dyscyplinarnego zwolnienia. Dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę nie wyklucza rozwiązania jej w innym trybie w okresie wypowiedzenia. Do złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym po dokonanym wypowiedzeniu jest uprawniony zarówno pracodawca, jak i pracownik. Pracodawca może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 52 K.p. (z winy pracownika) oraz art. 53 K.p., tj. m.in. z powodu długotrwałej choroby zatrudnionego. Pracownik natomiast może natychmiastowo rozwiązać umowę o pracę na podstawie art. 55 K.p.
Dyscyplinarne zwolnienie może nastąpić w ciągu miesiąca od uzyskania informacji o uchybieniu pracownika.
W razie zaistnienia takich okoliczności przyjmuje się, że oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie natychmiastowym "anuluje" wcześniejsze oświadczenie o wypowiedzeniu. Ważne jest, aby spełnione zostały warunki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, określone we wskazanych przepisach. Ponadto, trzeba mieć na uwadze, iż "Zwolnienie dyscyplinarne z tej samej przyczyny, dla której niewiele wcześniej chciano zwolnić pracownika w formie łagodniejszej - za wypowiedzeniem, nie zasługuje na aprobatę i ochronę sądu" (wyrok SN z dnia 19 sierpnia 2004 r., sygn. akt I PK 125/03).
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|