Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (744) z dnia 1.09.2011
Wskazanie trybu i przyczyny wypowiedzenia w świadectwie pracy
1) Z końcem sierpnia br. zwolniono kilku pracowników za wypowiedzeniem, z powodów dotyczących zakładu pracy (redukcja etatów). Wypowiedzeń dokonano na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. W treści świadectwa pracy podaliśmy przyczynę wypowiedzenia, a jako podstawę prawną zwolnienia wskazaliśmy przepisy Kodeksu pracy i ustawy o zwolnieniach grupowych. Czy prawidłowo podaliśmy podstawę prawną rozwiązania umowy oraz czy mogliśmy w świadectwie wskazać przyczynę wypowiedzenia?
Przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku podawania przyczyny rozwiązania stosunku pracy w treści świadectwa pracy. We wzorze tego świadectwa, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. nr 60, poz. 282 ze zm.), w ust. 3 pkt a) tego świadectwa przewidziano tylko informację odnośnie trybu i podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy. W objaśnieniach co do sposobu wypełniania świadectwa pracy, znajdujących się na końcu druku świadectwa, wskazano natomiast, że pracodawca powinien podać jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy, które zostały określone w art. 30 § 1 K.p., a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, dodatkowo stronę składającą oświadczenie woli w tej sprawie.
Jak wynika z przytoczonych regulacji oraz wyjaśnienia, pracodawca, co do zasady, powinien ograniczyć się do podania w treści świadectwa pracy trybu rozwiązania umowy (tj. porozumienia stron, wypowiedzenia umowy, jej rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy z upływem czasu, na jaki była zawarta bądź z dniem ukończenia pracy, dla wykonania której była zawarta), podstawy prawnej zwolnienia oraz strony dokonującej wypowiedzenia lub rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym. Z drugiej strony przepisy nie wprowadzają bezwzględnego zakazu rozszerzenia treści świadectwa o zapis dotyczący przyczyny rozwiązania umowy. W naszej ocenie takie uzupełnienie danych w świadectwie pracy jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku rozwiązania umowy przez pracodawcę z powodów, które uprawniają zwolnionego pracownika do określonych świadczeń. Będzie tak np. w sytuacji dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, jeżeli wystąpienie tych przyczyn jest warunkiem otrzymania świadczenia przedemerytalnego. Niedopuszczalne jest natomiast wskazanie w treści świadectwa pracy przyczyny dokonania dyscyplinarnego zwolnienia.
Co do sposobu wskazania podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy, to wymagane jest tylko powołanie się na odpowiedni punkt art. 30 § 1 K.p. Uważamy jednak, że nie ma przeszkód, aby uzupełniająco wskazać także dodatkową podstawę prawną, wynikającą np. z ustawy o zwolnieniach grupowych.
Poniżej przedstawiamy przykładowy zapis w ust. 3 świadectwa pracy w zakresie podstawy prawnej i trybu rozwiązania umowy o pracę w okolicznościach, o których mowa w pytaniu.
3. Stosunek pracy ustał w wyniku:
a) rozwiązania: w drodze wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika (redukcja etatów), art. 30 § 1 pkt 2 K.p. w związku z art. 10 ust. 1 (zwolnienia indywidualne) ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. 844 ze zm.).
2) Pracownik był zatrudniony na podstawie trzech następujących po sobie umów na czas określony. Jedna z nich została rozwiązana w trybie porozumienia stron, jedna rozwiązała się z upływem terminu, a ostatnia z umów została przez pracodawcę wypowiedziana. Czy w świadectwie pracy należy wyszczególnić wszystkie umowy oraz sposób w jaki zostały rozwiązane?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy wskazać okres zatrudnienia obejmujący wszystkie zawarte umowy o pracę, bez wyodrębniania okresów obowiązywania każdej z nich. Jedynie w przypadku, gdy pracownik wykonywał pracę w różnych wymiarach czasu pracy, w świadectwie pracy pracodawca powinien wyszczególnić okresy takiej pracy. Taką samą zasadę należy przyjąć w przypadku wykonywania pracy na różnych stanowiskach.
Natomiast odnośnie trybu i podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy, to należy podać taką informację tylko w zakresie ostatniej umowy o pracę. Bieżący stosunek pracy ustał bowiem w konsekwencji rozwiązania ostatniej umowy o pracę, dlatego też tylko w odniesieniu do tej umowy należy podać podstawę prawną i tryb jej rozwiązania.
Poniżej przykładowy zapis w ust. 3 świadectwa pracy odnośnie trybu i podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę w sytuacji przedstawionej w pytaniu.
3. Stosunek pracy ustał w wyniku:
a) rozwiązania: w drodze wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, art. 30 § 1 pkt 2 K.p.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|