Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (916) z dnia 10.06.2016
Prawidłowe sformułowanie przyczyny wypowiedzenia
Zamierzamy przeprowadzić w firmie restrukturyzację zatrudnienia. Nie wiemy jeszcze dokładnie, ilu pracownikom wypowiemy umowę. Mamy ustalony tylko szacunkowy procent osób do zwolnienia. Czy w takiej sytuacji podanie jako przyczyny wypowiedzenia redukcji etatów jest wystarczające? Czy w razie sprawy w sądzie moglibyśmy doprecyzować tę przyczynę?
Tak ogólnie sformułowana przyczyna wypowiedzenia może zostać zakwestionowana w razie odwołania się przez pracownika od wypowiedzenia umowy. Zakładamy przy tym, że chodzi tu o umowy na czas nieokreślony, wypowiedzenie umowy o pracę innego rodzaju nie wymaga bowiem podania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę jest uważane za typowy sposób jej rozwiązania i stosowane jest w różnych stanach faktycznych. Z tego względu przyczyny wypowiedzenia wskazywane przez pracodawcę są bardzo różnorodne, co uniemożliwia ustalenie ustawowego katalogu tych przyczyn. Pracodawca wskazując w wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony przyczynę lub przyczyny jego dokonania powinien mieć jednak na uwadze kilka ogólnych zasad. Wymagają one:
- wskazania prawdziwej przyczyny wypowiedzenia umowy,
- dostatecznego skonkretyzowania przyczyny wypowiedzenia,
- podania przyczyny wypowiedzenia w sposób zrozumiały dla pracownika.
Jednym z błędów popełnianych przez pracodawcę przy uzasadnianiu wypowiedzenia umowy jest wskazanie jego przyczyny w sposób zbyt ogólnikowy. W zależności od okoliczności danej sprawy, może to zostać uznane za naruszenie zasad dotyczących prawidłowego uzasadniania wypowiedzenia umowy - należy pamiętać, że podanie przyczyny wypowiedzenia w sposób ogólny i nieodnoszący się do konkretnego przypadku może zostać uznane przez sąd pracy za jej brak (patrz: orzecznictwo sądowe w ramce). Nie oznacza to, że pracodawca powinien podawać przyczynę wypowiedzenia w sposób przesadnie drobiazgowy. Pracownik wprawdzie powinien wiedzieć, dlaczego pracodawca chce wypowiedzieć mu umowę, nie jest to jednak równoznaczne z tym, że musi znać wszystkie okoliczności zwolnienia brane pod uwagę przez pracodawcę. Niemniej pracodawca musi mieć świadomość, że ocena podanej przez niego przyczyny wypowiedzenia, w tym stopień jej konkretyzacji, będzie dokonywana z perspektywy pracownika. W tym kontekście wydaje się, że wskazanie, iż wypowiedzenie następuje z powodu redukcji etatów, jest niewystarczające. Pracownik nie będzie na podstawie takiej informacji wiedział, czy redukcja będzie dotyczyła jego wydziału (lub innej komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony), a jeżeli tak, to dlaczego właśnie jego stanowisko pracy jest likwidowane. Dlatego pracodawca powinien doprecyzować tę ogólnie sformułowaną przyczynę, np. poprzez wskazanie, że zwolnienia będą dotyczyły działu, w którym pracownik jest zatrudniony i będą związane z reorganizacją w tym dziale (należy podać, bez wchodzenia w szczegóły, na czym będzie polegała reorganizacja i jaki będzie miała wpływ na stanowisko pracownika).
Odpowiadając na drugie pytanie należy zaznaczyć, że podana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia jest wiążąca aż do zakończenia potencjalnego sporu sądowego. W trakcie rozprawy sądowej pracodawca nie może więc już zmienić ani rozszerzyć przyczyn wypowiedzenia, powołując się na nowe okoliczności (patrz wyrok Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2010 r., sygn. akt II PK 306/09).
Formułowanie przyczyn wypowiedzenia w orzecznictwie sądowym:
wyrok Sądu Najwyższego z 10 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 641/99
wyrok Sądu Najwyższego z 7 października 2009 r., sygn. akt III PK 34/09
wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2010 r., sygn. akt I PK 168/09 |
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|