Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (297) z dnia 1.08.2011
Ustanie zatrudnienia pracownika korzystającego z urlopu bezpłatnego w razie tymczasowego aresztowania
1) Pracownik korzystający z rocznego urlopu bezpłatnego został tymczasowo aresztowany w związku z wypadkiem drogowym. Czy po upływie 3 miesięcy trwania aresztu umowa o pracę wygaśnie z mocy prawa? W jakich sytuacjach wygasa stosunek pracy i co to pojęcie oznacza?
Umowa o pracę z urlopowanym pracownikiem nie wygaśnie, ponieważ pracownik jest nieobecny w pracy z innej przyczyny niż tymczasowe aresztowanie (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23 lutego 1984 r., sygn. akt III PZP 1/84, OSNC 1984/9/154).
Umowa o pracę rozwiązuje się albo w wyniku oświadczenia woli jednej lub obu stron, albo z upływem terminu na jaki była zawarta. Wygasa natomiast z mocy prawa wskutek zaistnienia zdarzenia niebędącego czynnością prawną.
W myśl art. 63 K.p., umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w Kodeksie pracy oraz w przepisach szczególnych. Wygaśnięcie zachodzi z chwilą zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa wiąże skutek powodujący ustanie stosunku pracy. Istotne jest, że żadna ze stron tego stosunku nie może się uchylić od jego skutków.
W Kodeksie pracy uregulowane zostały cztery sytuacje, w których umowa o pracę wygasa z mocy prawa:
- z dniem śmierci pracownika (art. 631 § 1 ustawy Kodeks pracy),
- z dniem śmierci pracodawcy (art. 632 § 2 ustawy Kodeks pracy),
- z upływem trzech miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania (art. 66 § 1 ustawy Kodeks pracy),
- w razie niezgłoszenia przez pracownika w terminie 7 dni powrotu do pracy po urlopie bezpłatnym po ustaniu stosunku pracy z wyboru (art. 74 ustawy Kodeks pracy).
W przypadku zastosowania środka zapobiegawczego jakim jest tymczasowe aresztowanie wobec osoby zatrudnionej na podstawie stosunku pracy, sąd jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie nie tylko osobę najbliższą dla oskarżonego, ale również pracodawcę (art. 261 K.p.k.).
Ważne: Wygaśnięcie umowy o pracę następuje z mocy prawa, po upływie nieprzerwanego trzymiesięcznego okresu tymczasowego aresztowania, który liczy się od dnia zatrzymania (art. 265 K.p.k.). |
Powyższe nie dotyczy jednak pracownika korzystającego na swój wniosek z urlopu bezpłatnego. Podczas tego urlopu stosunek pracy zostaje zawieszony, a pracownik podlega ochronie określonej w art. 41 ustawy - Kodeks pracy. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego jest on obowiązany do stawienia się w pracy, a pracodawca do dopuszczenia go do pracy, zgodnie z warunkami umowy o pracę.
2) W czasie urlopu bezpłatnego pracownik zatrudniony w charakterze magazyniera został ujęty podczas kradzieży mienia należącego do pracodawcy i tymczasowo aresztowany. Czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym?
W tej sytuacji, mimo nieobecności spowodowanej urlopem bezpłatnym możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy chroni pracownika jedynie przed wypowiedzeniem umowy o pracę (Kodeks pracy art. 41). Wskazana ochrona nie ogranicza pracodawcy w zakresie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn zawinionych przez pracownika. Pracodawca może zatem skorzystać z przepisów art. 52 K.p. i rozwiązać umowę o pracę w trybie w nim przewidzianym.
Przypominamy, że natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę na podstawie powołanej normy jest możliwe w przypadku:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z powodu popełnienia przez pracownika przestępstwa jest możliwe, gdy czyn został dokonany w czasie trwania umowy o pracę oraz uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku.
Co istotne popełnienie przestępstwa musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem lub być oczywiste (art. 52 § 1 pkt 2 K.p.). Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 4 kwietnia 1979 r. (sygn. akt I PR 13/79, OSNC 1979/11/221), oczywistość przestępstwa dotyczy bezsporności (obiektywności) faktu, a więc samego zaistnienia czynu kwalifikowanego przez prawo jako przestępstwo bez względu na to, czy przestępstwo to będzie następnie ścigane i sprawca jego skazany. Jeśli więc popełnienie przez pracownika przestępstwa jest oczywiste, nie ma znaczenia czy został on później za nie skazany, ani też czy toczyło się w tym zakresie postępowanie karne.
Zwalniając pracownika, o którym mowa w pytaniu, pracodawca może też powołać się na art. 52 § 1 pkt 1 ustawy - Kodeks pracy, ponieważ czyn przez niego popełniony stanowi nie tylko przestępstwo, ale również ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Ważne: Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. |
Oświadczenie woli pracodawcy powinno nastąpić na piśmie ze wskazaniem konkretnej przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy oraz pouczeniem o przysługującym zainteresowanemu prawie odwołania się do sądu pracy (art. 30 § 3-5 ustawy - Kodeks pracy).
Gdyby pracownik korzystał z ochrony związku zawodowego, to decyzja pracodawcy powinna zostać poprzedzona konsultacją związkową. Zasięgając opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, należy ją poinformować o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę w omawianym trybie. Jeżeli organizacja związkowa miałaby zastrzeżenia, to powinna swoją opinię wyrazić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni (art. 52 § 3 ustawy Kodeks pracy). Opinia organizacji związkowej nie jest dla pracodawcy wiążąca.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|