Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (297) z dnia 1.08.2011
Konsultowanie ze związkami zawodowymi wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie choroby pracownika
Czy pracodawca może konsultować zamiar wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę ze związkami zawodowymi w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownika?
Obowiązek konsultacji z zakładową organizacją związkową planowanego wypowiedzenia stosunku pracy dotyczy jedynie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (Kodeks pracy - art. 38 § 1). Przy czym Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 kwietnia 2003 r. (sygn. akt I PK 99/02, Sł.Pracow. 2004/6/6) stwierdził, że obowiązek ten obejmuje zamiar wypowiedzenia umów o pracę pracownikom reprezentowanym przez związek zawodowy będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw. W celu jego zrealizowania pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Ponieważ art. 41 ustawy - Kodeks pracy zakazuje jedynie wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (m.in. choroby pracownika), należy uznać za dopuszczalne prowadzenie w tym okresie konsultacji z organizacją związkową. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 listopada 1986 r. (sygn. akt I PRN 85/86, PiZS 1987/4/60), ochrona przewidziana w art. 41 ustawy Kodeks pracy polega na zakazie złożenia przez zakład pracy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę w okresach przewidzianych w tym przepisie.
Ważne: Po otrzymaniu od pracodawcy zawiadomienia o zamiarze zwolnienia danego pracownika, zakładowa organizacja związkowa ma 5 dni na pisemne zgłoszenie umotywowanych zastrzeżeń (Kodeks pracy - art. 38 § 2). Stanowisko związku nie jest dla pracodawcy wiążące. |
Po rozpatrzeniu stanowiska związku zawodowego lub w razie niezajęcia przezeń stanowiska w ciągu 5 dni (chodzi o dni kalendarzowe), pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia (Kodeks pracy - art. 38 § 5). Musi przy tym pamiętać, aby w dacie jego wręczenia pracownik nie korzystał z ochrony przed wypowiedzeniem, np. w związku z nieobecnością w pracy spowodowaną chorobą.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|