Gazeta Podatkowa nr 16 (1266) z dnia 25.02.2016
Rozwiązanie umowy za porozumieniem a zwolnienie lekarskie
Pracownik podpisał porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę i tego samego dnia udał się do lekarza. Czy rozwiązanie umowy jest skuteczne? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 985099)
TAK. Porozumienie stron stosunku pracy można zawrzeć w dowolnym dniu. Dostarczenie po jego podpisaniu zwolnienia lekarskiego nie wpływa na skuteczność tego porozumienia.
Porozumienie stron jest jednym z trybów rozwiązania umowy o pracę przewidzianym w art. 30 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Do jego zawarcia wymagana jest wyłącznie zgoda pracownika i pracodawcy (por. wyrok SN z dnia 14 listopada 2009 r., sygn. akt I PK 94/09).
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) wymagane jest spełnienie szeregu wymogów formalnych. Porozumienie stron można natomiast zawrzeć z dnia na dzień.
Może mieć ono formę pisemną bądź ustną, jednak dla celów dowodowych wskazana jest wersja pisemna. Oświadczenie w sprawie porozumienia stron powinno zawierać zgodną wolę pracodawcy i pracownika rozwiązania łączącego ich stosunku pracy w tym trybie wraz z nadejściem terminu określonego w porozumieniu. Termin rozwiązania umowy na mocy porozumienia może przypadać w każdym dniu, zarówno w niedzielę, jak i w święto. W jego zawarciu nie przeszkadza też przebywanie w tym czasie przez pracownika np. na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym, wychowawczym, albo też niezdolność do pracy spowodowana chorobą lub inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy. W przypadku niewskazania w porozumieniu dnia rozwiązania umowy, rozwiązuje się ona w dniu jego zawarcia. Tak też wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 stycznia 2001 r., sygn. akt I PKN 844/2000, stwierdzając, że: "Nieokreślenie - choćby dorozumiane - w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania powoduje (podobnie jak przy zawarciu umowy o pracę - art. 26 KP) rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia".
Porozumienie stron nie wymaga też konsultacji związkowej ani podawania przyczyny uzasadniającej ustanie zatrudnienia.
Do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem dochodzi na skutek zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy.
Pracownik podpisując porozumienie stron wyraził zgodę na jego zawarcie. Jest więc ono prawnie skuteczne. Fakt, że po jego podpisaniu może dostarczyć zwolnienie lekarskie nie wpływa na ważność zawartego porozumienia ani na jego termin. Jest ono nadal wiążące dla obydwu stron stosunku pracy.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|