Gazeta Podatkowa nr 78 (1744) z dnia 28.09.2020
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia stron
Z jednym z pracowników pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę. W wyniku wspólnych uzgodnień zwolnienie pracownika ma nastąpić 2 października 2020 r. Jakie postanowienia należy zamieścić w porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę?
Porozumienie stron, uregulowane w art. 30 § 1 pkt 1 K.p. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), jest jednym z trybów rozwiązania umowy o pracę. Wymaga ono zgodnej woli obu stron stosunku pracy, czyli pracownika i pracodawcy.
Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdą umowę o pracę i w każdym czasie. Zastosowanie tego trybu nie wymaga wskazania przyczyny rozwiązania umowy o pracę ani przeprowadzenia konsultacji ze związkami zawodowymi. Ponadto przepisy nie wymagają zachowania formy pisemnej porozumienia, choć dla celów dowodowych forma ta jest jak najbardziej wskazana.
W porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę należy wskazać strony stosunku pracy, tryb i podstawę prawną rozwiązania umowy, a także termin, w którym umowa się rozwiąże. Nie obowiązują w tym przypadku ustawowe okresy wypowiedzenia uregulowane w Kodeksie pracy, ponieważ porozumienie stron jest innym trybem niż wypowiedzenie. W przypadku niewskazania terminu rozwiązania umowy, dniem tym będzie dzień zawarcia porozumienia.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|