Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1037) z dnia 20.10.2019
Utrata prawa jazdy przez kierowcę a rozwiązanie umowy o pracę
Z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy. Czy może stanowić to podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a jeśli tak, to jaki tryb zastosować?
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem wskazanym w pytaniu, a rodzaj zastosowanego trybu uzależniony będzie od jego decyzji. |
Z pytania wynika, że z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy zatrzymane zostało prawo jazdy. Oznacza to, że pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie bez wypowiedzenia z winy pracownika, a więc z zastosowaniem tzw. dyscyplinarki. Zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy, tryb ten może być zastosowany w razie:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, o ile jest ono oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Zauważmy, że jest to wykaz zamknięty, a więc ten tryb rozwiązania umowy o pracę nie może być zastosowany w innych przypadkach.
W opisanej sytuacji spełniona jest ostatnia z wymienionych przesłanek. Utrata prawa jazdy przez osobę zatrudnioną na stanowisku kierowcy oznacza bowiem utratę uprawnień wymaganych do wykonywania tej pracy. Zatrzymanie prawa jazdy było skutkiem przekroczenia przez pracownika dopuszczalnej liczby punktów karnych, a więc nastąpiło z jego winy.
Jeżeli pracodawca zdecyduje się na zastosowanie dyscyplinarki, powinien pamiętać o tym, że rozwiązanie umowy w tym trybie nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy.
Przywołany art. 52 K.p. daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, ale nie nakazuje zastosowania tego właśnie trybu. Pracodawca nie musi więc skorzystać z tej możliwości i może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, podając jako przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie niemożność wykonywania przez pracownika pracy na zajmowanym stanowisku z powodu zawinionej utraty wymaganych uprawnień (prawa jazdy).
Nie ma też przeszkód, aby umowę o pracę rozwiązać za porozumieniem stron. W tym przypadku nie obowiązuje okres wypowiedzenia, nie ma również potrzeby uzasadniania rozwiązania umowy.
Podsumowując:
Wspomniany pracodawca może skorzystać z trybu określonego w art. 52 K.p., ale może też wypowiedzieć umowę o pracę lub zawrzeć z pracownikiem porozumienie rozwiązujące stosunek pracy. W zależności od wybranego trybu, powinien pamiętać o ograniczeniach i wymogach formalnych zawartych w art. 30, art. 32-411 oraz art. 52 K.p.
Pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, prawo jazdy zostało zatrzymane z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Od maja 2015 r. kierowcy mogą stracić prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Dokument ten zatrzymywany jest wówczas na okres trzech miesięcy.
Pracodawcy pytają, czy również w takim przypadku mogą rozwiązać umowę z kierowcą w trybie dyscyplinarnym. Otóż, tak. W przedstawionej sytuacji mamy bowiem do czynienia z zawinioną przez pracownika utratą uprawnień wymaganych do pracy na stanowisku kierowcy, a więc spełniona jest przesłanka określona w art. 52 § 1 pkt 3 K.p.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|