Gazeta Podatkowa nr 56 (1513) z dnia 12.07.2018
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w świadectwie pracy
Rozwiązujemy z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie przez niego obowiązków pracowniczych. Czy w świadectwie pracy, w części dotyczącej trybu rozwiązania umowy, prawidłowy będzie zapis: rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika - art. 30 § 1 pkt 3 K.p. w związku z art. 52 § 1 pkt 1 K.p.?
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika powinno znaleźć odzwierciedlenie w wystawianym świadectwie pracy. Kwestię wydania świadectwa pracy reguluje art. 97 K.p., a szczegółowe zasady jego sporządzania i zakres wykazywanych w nim danych określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2292 ze zm.). Do podstawowych informacji, które zamieszcza się w świadectwie pracy, należy m.in. tryb i podstawa rozwiązania stosunku pracy lub jego wygaśnięcia. Informacje dotyczące trybu i podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy podaje się w ust. 4 lit. a) świadectwa pracy.
Zgodnie z wyjaśnieniem zatytułowanym "sposób wypełniania świadectwa pracy", znajdującym się w załączniku do wymienionego rozporządzenia pod wzorem świadectwa pracy, w ust. 4 lit. a) tego dokumentu pracodawca wskazuje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 231 § 4 lub § 5, w art. 30 § 1, w art. 48 § 2, w art. 683, w art. 201 § 2 Kodeksu pracy lub w przepisach odrębnych.
Dodatkowo w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 K.p.:
- za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - pracodawca wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie,
- bez wypowiedzenia - pracodawca wskazuje art. 52 albo art. 53 lub art. 55 K.p.
Jak wskazują powołane przepisy, przy rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia w świadectwie pracy należy wskazać tryb rozwiązania umowy, stronę stosunku pracy, która tego dokonała oraz podstawę prawną. Nie podaje się, tak jak to wskazano w pytaniu, która strona zawiniła natychmiastowemu rozwiązaniu umowy. Okoliczność rozwiązania stosunku pracy wynika w takim przypadku z podstawy prawnej jego rozwiązania, czyli ze wskazania art. 52, 53 lub 55 K.p.
Przykładowy zapis w świadectwie pracy w razie rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, czyli bez wypowiedzenia z winy pracownika, może brzmieć: "art. 30 § 1 pkt 3 K.p. w związku z art. 52 § 1 pkt 1 K.p. - rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę".
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|