Gazeta Podatkowa nr 15 (1472) z dnia 19.02.2018
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia po upływie 3 miesięcy choroby
Pracownik został zatrudniony 9 października 2017 r. Od 27 listopada 2017 r. przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim (nie jest to gruźlica). Kiedy najwcześniej mogę wysłać mu pismo o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1a K.p., o ile nadal będzie przebywał na zwolnieniu?
Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika na podstawie art. 53 K.p. jest dopuszczalne dopiero po upływie okresów ochronnych wskazanych w tym przepisie. Przewiduje on, że pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia, jeżeli jego niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż:
- 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Do wskazanego stażu pracy u danego pracodawcy nie wlicza się okresu choroby.
O ile upłyną już wymienione okresy ochronne, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 K.p., pod warunkiem że pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby. W razie gdy pracownik po zakończeniu choroby stawi się do pracy w celu jej wykonywania, pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę w trybie art. 53 K.p.
Jak wynika z powołanej regulacji, gdy pracownik posiada u danego pracodawcy okres zatrudnienia wynoszący poniżej 6 miesięcy, zwolnienie w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia i bez winy pracownika może nastąpić już po upływie 3 miesięcy choroby, pod warunkiem że pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a K.p.). Do zakładowego stażu pracy, od którego zależy długość okresów ochronnych, wlicza się wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, niezależnie czy pomiędzy nimi występowały przerwy. Uwzględnieniu podlegają również okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w drodze przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 K.p. Ponadto wlicza się okresy zatrudnienia, w przypadkach gdy na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie upłynął jeszcze okres ochronny wynoszący 3 miesiące, po którym pracodawca mógłby rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 K.p. Dopiero gdy to nastąpi, a pracownik nadal będzie niezdolny do pracy z powodu choroby, pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika. W podanym przypadku pismo o rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca będzie mógł wysłać najwcześniej 25 lutego 2018 r., czyli w 91. dniu chorobowej niezdolności pracownika do pracy. Ze względu na to, że jest to niedziela, może to nastąpić 26 lutego br.
Przykład Pracownik zatrudniony w firmie od 10 lat, od kilku miesięcy choruje (nie na gruźlicę) i 5 grudnia 2017 r. upłynęło 182 dni nieobecności w pracy z tego tytułu. Następnie otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Maksymalny okres ochronny przy stażu wynoszącym co najmniej 6 miesięcy wynosi 272 dni (w tym 182 dni okresu zasiłkowego oraz 90 dni świadczenia rehabilitacyjnego). Pracodawca będzie mógł rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym na podstawie art. 53 K.p. po upływie 272 dni chorobowej niezdolności do pracy, czyli najwcześniej 6 marca br. |
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|