Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (448) z dnia 10.11.2017
Wskazanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu daty rozwiązania umowy o pracę
Zamierzamy rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pismo w tej sprawie sporządziliśmy 30 października br. Ponieważ pracownik jest nieobecny w pracy (przebywa na zwolnieniu lekarskim), prześlemy je pocztą. Czy konieczne jest wskazanie w nim daty rozwiązania umowy o pracę?
Nie, gdyż umowa o pracę rozwiąże się z dniem, kiedy oświadczenie pracodawcy dotrze do pracownika w taki sposób, że będzie mógł się z nim zapoznać.
Wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl. |
Wymogi formalne oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia zawiera art. 30 § 3-5 K.p. Powinno mieć ono formę pisemną, wskazywać przyczynę rozwiązania umowy oraz zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Do przesłanek zgodnego z prawem rozwiązania umowy nie należy podawanie terminu jej rozwiązania. Wskazanie tego terminu nie jest konieczne również dlatego, że oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy musi być złożone (doręczone) pracownikowi. Natomiast to zgodnie z art. 61 K.c., który z mocy art. 300 K.p. ma zastosowanie także do stosunków pracy, następuje z chwilą dojścia pisma do adresata w sposób stwarzający mu realną możliwość zapoznania się z jego treścią.
Ważne: Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia następuje z dniem, w którym pracownik ma możliwość zapoznania się z pismem rozwiązującym umowę. |
Sąd Najwyższy w uchwale z 6 października 1998 r. (sygn. akt III ZP 31/98, OSNP 1999/3/80) stwierdził, że: "Pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata. (...)". Oznacza to także, że niezależnie od daty podanej przez pracodawcę w jego oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, rozwiązanie umowy nie może nastąpić przed dniem, w którym pracownik otrzymał to oświadczenie. Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 9 września 1999 r. (sygn. akt III ZP 5/99, OSNP 2000/4/131).
W praktyce problem daty rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia nie występuje, gdy oświadczenie w sprawie niezwłocznego rozwiązania umowy jest przekazywane pracownikowi i kwitowane przez niego bezpośrednio w miejscu pracy. Podobnie, gdy pracownik odmawia przyjęcia pisma, pracodawca sporządza - najczęściej komisyjnie - odpowiednią adnotację o zapoznaniu pracownika z treścią oświadczenia. Wątpliwości występują wówczas, gdy pracownik nie stawia się w pracy, np. przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie. W takim przypadku pracodawca może wysłać upoważnionego pracownika celem wręczenia mu pisma o rozwiązaniu umowy o pracę albo posłużyć się pocztą i przesłać pracownikowi pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Wówczas data doręczenia pracownikowi tego pisma będzie zarazem datą rozwiązania umowy o pracę, którą należy wskazać w treści świadectwa pracy. Jeśli pracownik nie odbierze przesyłki z poczty, to w świetle przeważającej części orzecznictwa Sądu Najwyższego, za datę jego doręczenia należy przyjąć datę upływu siedmiodniowego terminu od powtórnego jej awizowania (por. wyrok SN z 17 marca 2016 r., sygn. akt III PK 84/15).
Zwracamy uwagę! Brak daty rozwiązania umowy w oświadczeniu pracodawcy nie uzasadnia roszczeń zwolnionego pracownika o przywrócenie go do pracy lub o zapłatę odszkodowania, przewidzianych w art. 56 § 1 K.p.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|