Gazeta Podatkowa nr 90 (1131) z dnia 10.11.2014
Umowa na próbę powyżej limitu
Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny, ale, za zgodą zatrudnionego, na 4 miesiące. Zakończenie tej umowy przypada na koniec listopada br. Czy wydłużenie tej umowy ponad okres wskazany w Kodeksie pracy było dopuszczalne? Jeżeli nie, to czy ma to wpływ na tę umowę?
Strony nie powinny zawierać umowy o pracę na okres próbny w granicach czasowych przekraczających okresy wskazane w Kodeksie pracy. Tego rodzaju umowa może trwać do 3 miesięcy i na taki maksymalnie czas może być zawarta (art. 25 § 2 K.p.). Nie oznacza to, że umowa o pracę, którą strony podpisały, jest nieważna. Zachowuje ona swoją moc, z wyjątkiem postanowienia wskazującego nieprawidłowy okres jej obowiązywania. Zamiast niego zastosowanie znajduje regulacja ustawowa określająca dopuszczalny czas trwania umowy na okres próbny. Ponieważ nie może ona przekroczyć 3 miesięcy, należy przyjąć, że uległa ona rozwiązaniu z upływem tego okresu.
Jednak w związku z tym, że pracodawca nadal zatrudnia pracownika, można uznać, iż po dacie zakończenia trzymiesięcznego okresu próby, świadczy on pracę na podstawie umowy na czas nieokreślony. W każdym bowiem przypadku podjęcia pracy, w ramach stosunku pracy, ale bez wyraźnego określenia rodzaju umowy o pracę, przyjmuje się domniemanie, że doszło do dorozumianego zawarcia bezterminowej umowy o pracę. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w aktualnym do dzisiaj wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 1976 r., sygn. akt I PZP 9/76.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|