Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (534) z dnia 10.06.2021
Możliwość zatrudnienia w ramach umowy o charakterze terminowym byłego pracownika
Prowadzimy rekrutację, do której przystąpił były pracownik, zatrudniony w latach 2014-2016 w ramach umowy na okres próbny, a następnie dwóch bezpośrednio następujących po sobie umów na czas określony. Ostatnia z nich uległa rozwiązaniu w kwietniu 2016 r. Czy możemy zawrzeć z kandydatem umowę terminową, a jeżeli tak, to na jaki okres?
Pracodawca może zawrzeć jedną umowę na czas określony, którą może poprzedzić umową na okres próbny. Każda z nich jest objęta limitem czasowym.
Stosownie do art. 25 § 1 K.p., strony mogą dostosować wybór rodzaju umowy do własnych potrzeb, ale w zakresie katalogu umieszczonego w tym przepisie, a mianowicie zawrzeć umowę na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony, z zastrzeżeniem limitów obejmujących umowy terminowe (pierwsza i trzecia z wymienionych).
Umowę na okres próbny można zastosować tylko raz, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, chyba że:
- pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy albo
- upłynęły co najmniej 3 lata od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny (art. 25 § 3 K.p.).
Z kolei umowa na czas określony zawierana między tymi samymi stronami stosunku pracy podlega ścisłemu limitowi czasowo-ilościowemu, tj. łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekraczać 33 miesięcy, a ich liczba - trzech umów, tzw. limity 3/33 (art. 251 § 1 K.p.). Wobec braku jakiegokolwiek zastrzeżenia, do ww. limitów wlicza się wszystkie umowy na czas określony bez względu na ewentualne przerwy między nimi. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy od limitu albo liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy zatrudnienia lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 § 2-3 K.p.).
Zwracamy uwagę! Przepisy art. 251 § 4 i 41 K.p. zawierają wyjątki od stosowania limitów 3/33.
W związku z tym, że pracownik z pytania wykonywał pracę na podstawie umowy na czas określony w latach 2014-2016, należy przypomnieć, iż omówiony stan prawny obowiązuje od 22 lutego 2016 r. i został wprowadzony ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), dalej zwaną nowelą. Zgodnie z art. 14 ust. 4 noweli, do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu jej wejścia w życie, należy stosować nowe limity, jednakże do limitu czasowego wliczyć tylko okres zatrudnienia od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest ponadto uważana za pierwszą z limitu ilościowego, albo za drugą, o ile została zawarta jako druga w rozumieniu przepisu w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie zmian. Wyjaśniamy, że wówczas przez drugą umowę o pracę na czas określony rozumiano umowę zawartą bezpośrednio po poprzedniej tego samego rodzaju, albo po przerwie nieprzekraczającej jednego miesiąca. Limitowaniu nie podlegały jedynie umowy zawarte w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.
Przykład |
Przyjmujemy, że strony, o których mowa w pytaniu, łączyły następujące umowy o pracę: od 1 lutego do 30 kwietnia 2014 r. (na okres próbny), od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. (na czas określony) oraz od 1 maja 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r. (na czas określony).
Jeżeli wskazane umowy nie należały do wyjątków, to po aktualnej rekrutacji pracodawca może zawrzeć z zainteresowanym tylko jedną umowę na czas określony, na okres nieprzekraczający 30 miesięcy i 21 dni (limit 33 m-cy - 2 m-ce i 9 dni), którą może poprzedzić maksymalne 3-miesięczna umowa na okres próbny i to nienależnie od tego czy rekrutowany zajmie to samo, czy inne stanowisko.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|