Gazeta Podatkowa nr 96 (2179) z dnia 28.11.2024
Stosowanie limitu umów o pracę na czas określony
Pracownik był zatrudniony w naszym zakładzie w okresie od 1 grudnia 2016 r. do 30 listopada 2019 r. Przy czym przez 3 pierwsze miesiące świadczył pracę na podstawie umowy na okres próbny, a przez następne 33 miesiące na podstawie umowy na czas określony. Następnie miał przerwę w zatrudnieniu w naszej firmie i ponownie zostanie zatrudniony od 1 grudnia 2024 r. Czy cały okres zatrudnienia przypadający od 1 grudnia 2016 r. do 30 listopada 2019 r. należy wliczyć do limitu "33 i 3"? Czy pracodawca może ponownie zatrudnić pracownika na okres próbny?
Aktualne zasady limitowania umów na czas określony (tzw. limit 33 i 3) obowiązują od 22 lutego 2016 r. Zatem wcześniejszy okres zatrudnienia pracownika, o którym mowa w pytaniu, w zakładzie podlega uwzględnieniu w tym limicie. Jednakże nie obejmuje on umowy zawartej na okres próbny. Jest to bowiem umowa o pracę innego rodzaju, mimo że - podobnie jak umowa o pracę na czas określony - ma ona charakter terminowy. Nigdy jednak nie zaliczała się do limitów zatrudnienia na czas określony, zarówno pod rządami przepisów regulujących te limity obowiązujących przed 22 lutego 2016 r., jak i od tej daty.
Na mocy art. 251 § 1 K.p., okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. W przypadku gdy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przepis ten nie dotyczy przypadków wskazanych w art. 251 § 4 K.p.
Jeżeli chodzi o ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, to zgodnie z art. 25 § 3 K.p. jest ono możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
W omawianym przypadku pracownik może więc być ponownie zatrudniony na próbę tylko wtedy, gdy będzie wykonywał innego rodzaju pracę niż przy pierwszej umowie. Po ewentualnym zatrudnieniu na próbę pracodawca będzie zobligowany zatrudnić go na czas nieokreślony ze względu na wykorzystanie już limitu 33 miesięcy pracy na czas określony we wcześniejszym okresie, przypadającym od 1 marca 2017 r. do 30 listopada 2019 r.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|