Gazeta Podatkowa nr 74 (1011) z dnia 16.09.2013
Limit umów na czas określony
Pierwsza umowa o pracę została zawarta z pracownikiem w 2013 r. na 1,5-miesięczny okres próbny. Drugą umowę nawiązano na czas określony wynoszący 1 miesiąc. Czy trzecia umowa musi być już zawarta na czas nieokreślony? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 751644)
NIE. Pracownik może jeszcze raz zostać zatrudniony na podstawie umowy na czas określony bez ryzyka wystąpienia skutku w postaci zawarcia umowy na czas nieokreślony.
Umowa o pracę na okres próbny nieprzekraczający trzech miesięcy może poprzedzać umowę na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, a także umowę na zastępstwo. Chociaż umowa na okres próbny ma charakter terminowy, to jednak nie uwzględnia się jej w limicie umów zawartych na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy. Ustawodawca wyznaczył w art. 251 K.p. (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) limit umów na czas określony. Zawarcie kolejnej takiej umowy jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy. Warunkiem jest, aby przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 251 § 1 K.p.).
Ponadto uzgodnienie pomiędzy stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu z upływem pierwotnego terminu, kolejnej umowy o pracę na czas określony. W konsekwencji przedłużenie aneksem okresu trwania drugiej umowy na czas określony wywołuje takie same skutki jak zawarcie umowy na czas nieokreślony. Skutek ten następuje po upływie początkowego terminu aneksowanej umowy.
Należy dodać, że powołana regulacja nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie (art. 251 § 3 K.p.).
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca dotychczas zawarł z pracownikiem jedną umowę na czas określony zaliczaną do limitu tego rodzaju umów. Może zatem nawiązać z pracownikiem jeszcze jedną taką umowę o pracę. Dopiero zawarcie trzeciej umowy na czas określony na następujący po sobie okres, po przerwie nie dłuższej niż jeden miesiąc, wywoła konsekwencje w postaci nawiązania umowy o pracę na czas nieokreślony.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|