Gazeta Podatkowa nr 54 (991) z dnia 8.07.2013
Urlop pracownika zatrudnionego na okres próbny
Jestem zatrudniony od 22 kwietnia 2013 r. na podstawie umowy na 3-miesięczny okres próbny. Posiadam 10-letni staż pracy i w 2013 r. wcześniej nie pracowałem. Od 1 do 12 lipca br. wszyscy pracownicy będą korzystać z 2-tygodniowego urlopu. Pracodawca zamierza udzielić mi tylko 7 dni urlopu naliczonego za 3 miesiące pracy oraz 3 dni urlopu bezpłatnego. Uważam, że może mi udzielić większej liczby dni urlopu, proporcjonalnie do końca roku, czyli za 9 miesięcy. Czy mam rację?
NIE. Pracodawca zatrudniając pracownika uprawnionego do urlopu kolejnego, na podstawie umowy na okres próbny, może w okresie zatrudnienia udzielić mu urlopu tylko w wymiarze proporcjonalnym do tego okresu. Udzielenie większej dni płatnego urlopu nie będzie zgodne z przepisami Kodeksu pracy.
Przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym znajduje zastosowanie kilka przepisów Kodeksu pracy. Należy do nich m.in. art. 1551 K.p. W myśl tej regulacji w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Natomiast u kolejnego pracodawcy przysługuje urlop w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Powołaną normę prawną stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą. Sytuacja taka ma miejsce w omawianym pytaniu.
Ponadto przy ustalaniu wymiaru urlopu m.in. na podstawie art. 1551 K.p., kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 pełnego wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi (art. 1552a § 1 K.p.), a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Należy także pamiętać, że niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Gdyby ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy nastąpiło w tym samym miesiącu kalendarzowym, wówczas zaokrąglenia do pełnego miesiąca powinien dokonać dotychczasowy pracodawca.
Przy stosowaniu przepisów o urlopie proporcjonalnym obowiązuje zasada, że wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynoszącego 20 albo 26 dni.
Przykład Pracownik został zatrudniony na okres próbny na pełny etat od 22 kwietnia do 21 lipca 2013 r. Posiada 10-letni staż pracy i w bieżącym roku dotychczas nie pracował. Wykonuje pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Od 1 do 12 lipca br. zakład będzie zamknięty, a pracownicy będą korzystać z urlopów. Pracownikowi należy ustalić urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, przy czym dwa niepełne miesiące pracy należy zaokrąglić w górę do pełnych miesięcy. Ma on więc prawo do urlopu za cztery miesiące, czyli za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec br. Pracownik zatrudniony na próbę od 22 kwietnia do 21 lipca 2013 r. ma prawo do urlopu w wymiarze 9 dni, zgodnie z wyliczeniem: 26 dni x 4/12 = 8,66, po zaokrągleniu 9 dni, 9 dni x 8 godz. = 72 godz. W okresie od 1 do 12 lipca 2013 r. przypada dla pracownika 10 dni pracy. Jego urlop wypoczynkowy pokryje tylko 9 dni pracy. Na 1 dzień pracownik może wnioskować o udzielenie urlopu bezpłatnego. |
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|