Gazeta Podatkowa nr 97 (929) z dnia 3.12.2012
Umowa na próbę w dodatkowym zatrudnieniu
Jestem zatrudniony na pełny etat. Inny pracodawca zaproponował mi dodatkową pracę na część etatu. Jednak docelową umowę o pracę chciałby poprzedzić 3-miesięczną umową na okres próbny. Czy jest to prawidłowe?
TAK. Pracodawca ma prawo poprzedzić umowę o pracę zatrudnieniem pracownika na okres próbny.
Możliwość zawarcia umowy na próbę wynika z art. 25 K.p. Ten rodzaj umowy może poprzedzać umowę na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub umowę na zastępstwo innego pracownika. Przy czym na dane stanowisko u tego samego pracodawcy omawiana umowa, co do zasady, powinna być zawierana tylko jeden raz.
Umowa na okres próbny nie może trwać dłużej niż 3 miesiące.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie wiadomo, czy praca na część etatu w innym zakładzie będzie tego samego rodzaju co w podstawowym miejscu zatrudnienia. Jednak bez względu tę okoliczność, jako że jest to inny zakład niż ten, w którym pracownik jest zatrudniony na pełny etat, pracodawca dla sprawdzenia kwalifikacji pracownika może zatrudnić go na okres próbny.
Okres próby jest swoistym sprawdzianem zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Pracodawca może w tym czasie zweryfikować umiejętności pracownika oraz przydatność do wykonywania pracy na danym stanowisku. Z kolei dla pracownika jest to okres nowych doświadczeń zawodowych w danej firmie. Składają się na nie poznanie specyfiki pracy w firmie, sposobu realizacji zadań i pracy w nowym zespole. Okres próby pozwala też pracownikowi na zorientowanie się co do możliwości rozwoju zawodowego i awansu, a także na sprawdzenie przestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy i zasad bhp.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|