Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (319) z dnia 1.07.2012
Umowa w celu przygotowania zawodowego
Do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony. Przy czym umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna określać w szczególności:
- rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),
- czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
- sposób dokształcania teoretycznego,
- wysokość wynagrodzenia (art. 194-195 K.p.).
Umowy o naukę zawodu zawierane są w terminie przyjęć kandydatów do zasadniczych szkół zawodowych. Jeżeli młodociany nie dokształca się w zasadniczej szkole zawodowej, przedmiotowa umowa może zostać zawarta w innym terminie (§ 5 rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r.).
Ważne: W przypadku zatrudniania w celu nauki zawodu większej liczby młodocianych niż wynika to z potrzeb pracodawcy, dopuszczalne jest zawieranie umów o pracę na czas określony, jednak nie krótszy niż okres kształcenia (§ 9 rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r.). |
O zawarciu umowy z młodocianym w celu przygotowania zawodowego pracodawca ma obowiązek powiadomić wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, a w przypadku pracodawcy będącego rzemieślnikiem - również właściwą izbę rzemieślniczą. Przykładowy wzór umowy o pracę w celu nauki zawodu prezentujemy na str. 66 niniejszego numeru UiPP.
Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w razie:
- niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
- stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Przykład |
Młodociany dostarczył pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy w celu przygotowania zawodowego za wypowiedzeniem. Jest to dopuszczalne. Ograniczenia dotyczące wypowiadania umów zawartych w celu przygotowania zawodowego nie dotyczą samych młodocianych, którzy mogą je swobodnie wypowiadać, jak również inicjować ich rozwiązanie na zasadzie porozumienia stron.
W razie konieczności wypowiedzenia młodocianemu umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, pracodawca (uprzednio) zawiadamia przedstawiciela ustawowego (rodzica) młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik. Obowiązek informacyjny nie dotyczy umów zawieranych w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|