Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (400) z dnia 10.11.2015
Umowy na czas określony w 2016 r.
1) Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja 2020 r. Czy wobec wejścia w życie nowych regulacji umowa ta ulegnie przekształceniu w umowę na czas nieokreślony?
Ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), która będzie obowiązywała od 22 lutego 2016 r. zmieniono treść art. 251 § 1 K.p. Na jego podstawie okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli okres zatrudnienia jest dłuższy lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie ww. okresu 33 miesięcy, lub od dnia zawarcia czwartej umowy, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Z art. 14 ust. 4 ustawy nowelizującej wynika, że do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 r. będzie miał zastosowanie art. 251 K.p. w brzmieniu nadanym nowelą. Jednak do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie (33 m-ce), wliczać się będzie okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie noweli, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony będzie uważana za pierwszą umowę w rozumieniu tej normy albo za drugą umowę, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 K.p. w dotychczasowym brzmieniu. W tej sytuacji umowa o pracę z pracownikiem, o którym mowa w pytaniu, (o ile wcześniej nie zostanie rozwiązana) z dniem 22 listopada 2018 r. przekształci się w kontrakt bezterminowy.
2) Czy w świetle nowych przepisów podczas wypowiadania umów na czas określony nadal nie będzie obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia?
Tak. Przepis art. 30 § 4 K.p., obligujący do wskazywania przyczyny tylko w przypadku wypowiadania umowy na czas nieokreślony, nie uległ zmianie.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|