Gazeta Podatkowa nr 17 (1683) z dnia 27.02.2020
Długotrwała umowa na czas określony
Pracownik, który był zatrudniony w naszej firmie do 31 października 2019 r., zostanie ponownie zatrudniony w 2020 r. Pracodawca chciałby go zatrudnić na czas określony na 60 miesięcy (5 lat). Przed zwolnieniem pracownik był zatrudniony na czas określony. Czy dopuszczalne jest zawarcie z pracownikiem umowy na czas określony, tj. 5 lat, jeżeli pomiędzy umowami wystąpiła 3-miesięczna przerwa? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1268410)
Limity czasowe i ilościowe zatrudnienia terminowego obowiązują od 22 lutego 2016 r. Jak stanowi art. 251 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Przedłużenie takiej umowy w drodze uzgodnień między stronami w trakcie jej trwania uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu art. 251 § 1 K.p.
Skutkiem dłuższego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony lub zawarcia większej liczby umów niż określona w powołanym przepisie jest przekształcenie się z mocy prawa umowy na czas określony w umowę bezterminową, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony.
Od 22 lutego 2016 r. dla ustalenia limitów zatrudnienia terminowego nie mają znaczenia przerwy występujące pomiędzy umowami.
Wskazanych limitów umów terminowych nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (uzasadniająca niestosowanie limitów),
jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Należy dodać, że do wskazanych limitów umów terminowych nie wchodzi umowa na okres próbny. Nie stosuje się ich także w przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu.
Biorąc pod uwagę przywołane przepisy, w sytuacji przedstawionej w pytaniu formalnie możliwe jest zawarcie umowy na czas określony wynoszący 60 miesięcy (5 lat). Jednak gdy taka umowa nie będzie się mieściła w katalogu wyłączeń, wówczas po przekroczeniu limitu 33 miesięcy i/lub 3 umów przekształci się w umowę na czas nieokreślony - nawet gdy pomiędzy wcześniejszym zatrudnieniem na podstawie umowy na czas określony wystąpiła przerwa. Może być nawet tak, że obecnie od razu będzie należało zawrzeć z pracownikiem umowę bezterminową, jeżeli po 22 lutego 2016 r. przepracował już u tego pracodawcy 33 miesiące na podstawie umowy na czas określony lub miał zawarte 3 umowy terminowe.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|