Zatrudnianie pracowników krok po kroku - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (494) z dnia 10.10.2019
Umowa na okres próbny
W myśl art. 25 K.p., umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony.
Zarówno umowę terminową (nawet jeżeli jest umową specyficzną, np. zawartą w celu zastępstwa), jak i umowę bezterminową można poprzedzić umową na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, która służy sprawdzeniu kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Wraz z terminem, na jaki została podpisana, umowa ta kończy się bez jakichkolwiek konsekwencji dla którejkolwiek ze stron (bez zobowiązań).
Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach:
- jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy,
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w takim przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Zawarcie umowy na okres próbny oznacza, że pracownik i pracodawca zdecydowali się, na sprawdzenie nawzajem swoich możliwości, praw i obowiązków. Stąd Sąd Najwyższy zauważył, że: "(...) Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny natychmiast po jej zawarciu, bez możliwości podjęcia pracy zaoferowanej tą umową, jest nadużyciem prawa do rozwiązania w tym trybie umowy zawartej na okres próbny, tak z uwagi na sprzeczność z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, którym z pewnością nie jest rozwiązanie umowy, której wykonywanie pracodawca uniemożliwił pracownikowi, jak i z zasadami współżycia społecznego (...)" (por. wyrok SN z 16 grudnia 2014 r., sygn. akt I PK 125/14).
Umowę na okres próbny zawiera się jedynie po to, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Nie może więc ona trwać dłużej chociażby ze względu na jej przeznaczenie, a w związku z tym, nie można jej aneksować powodując obowiązywanie ponad okres wskazany w przepisie art. 25 § 2 K.p. (wydłużać "próby" ponad 3 miesiące). Niewykluczone jest natomiast przekształcenie, z zastosowaniem aneksu, łączącego strony stosunku pracy np. umowy na okres próbny w umowę na czas określony.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|