Gazeta Podatkowa nr 18 (1580) z dnia 4.03.2019
Umowa o pracę na okres próbny
Przyjmuję do pracy pierwszego pracownika. Na razie jego umowa zostanie zawarta na 3-miesięczny okres próbny w pełnym wymiarze czasu pracy. Jakie zapisy powinny znaleźć się w tej umowie? Czy w razie potrzeby będzie ją można ponowić?
Jak stanowi art. 25 K.p. (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.) umowę o pracę zawiera się na:
- okres próbny,
- czas nieokreślony albo
- czas określony.
Ponadto, tam gdzie istnieje konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, możliwe jest stosowanie umowy na zastępstwo.
Umowa na okres próbny została ograniczona czasowo. Można ją zawrzeć na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Umowę tego rodzaju zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy wykonywaniu określonego rodzaju pracy.
Ponowne zawarcie z tym samym pracownikiem umowy na okres próbny jest dopuszczalne:
- jeżeli pracownik ma być zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy,
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny (art. 25 § 3 K.p.).
W kwestii zawarcia ponownej umowy na próbę z tym samym pracownikiem, stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 4 marca 2016 r. Ministerstwo stwierdziło, że: "(...) Powołany przepis art. 25 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy nie wprowadza ograniczeń co do liczby umów o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, pod warunkiem że każda z tych umów dotyczy innego rodzaju pracy. (...)".
Jeżeli chodzi o treść umowy o pracę, to reguluje ją art. 29 K.p. W dokumencie tym należy wskazać strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Umowę zawiera się w formie pisemnej, a jeżeli nie została zawarta w takiej formie, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju i warunków (art. 29 § 2 K.p.).
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|