Gazeta Podatkowa nr 70 (1424) z dnia 31.08.2017
Zawarcie umowy o pracę na okres kilku lat
Pracownik wykonywał u pracodawcy pracę na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy pracodawca może bezpośrednio po tej umowie zawrzeć z nim umowę na okres 5 lat? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1112857)
Jest to możliwe m.in. wtedy, gdy istnieją obiektywne przesłanki do zawarcia tak długiej umowy o pracę.
Od 22 lutego 2016 r. obowiązują limity zatrudnienia na podstawie umowy lub umów na czas określony. Zgodnie z art. 251 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Zatem maksymalny okres zatrudnienia na czas określony między tym samym pracodawcą i pracownikiem może wynosić 33 miesiące, a dopuszczalna liczba umów na czas określony nie może przekroczyć trzech.
Limit czasowy ustala się najwcześniej od 22 lutego 2016 r., czyli od dnia wejścia w życie zmian w zakresie zatrudniania terminowego. Do limitu tych umów nie wchodzą umowy zawarte na okres próbny.
W razie przekroczenia limitu czasowego lub ilościowego albo obydwu tych limitów, umowa na czas określony z mocy prawa przekształca się w umowę na czas nieokreślony.
W przepisach dotyczących limitów przewidziano sytuacje, w których nie ma obowiązku ich stosowania. Jak wynika z art. 251 § 4 K.p., dotyczy to umów na czas określony zawartych:
- w celu zastępstwa pracownika,
- w celu wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,
jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
W przypadku zawarcia dłuższej niż wynosi limit umowy na czas określony ze względu na obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy, wymagane jest zawiadomienie właściwego okręgowego inspektora pracy. W takiej sytuacji pracodawca w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia umowy przekazuje zawiadomienie wspomnianemu inspektorowi w formie pisemnej lub elektronicznej o jej zawarciu, wraz ze wskazaniem przyczyn nawiązania takiej umowy o pracę.
Biorąc pod uwagę powołane regulacje, pracodawca może zawrzeć umowę na czas określony na dłużej niż 33 miesiące, jeżeli zaistniała określona przesłanka uchylenia limitu. W razie wskazania obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy, konieczne jest zawiadomienie inspektora pracy o zawarciu takiej umowy w podanym wyżej terminie.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|