Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (432) z dnia 10.03.2017
Forma zawarcia umowy o pracę na czas określony wyłączonej z limitów 3/33
Czy umowę o pracę na czas określony, której towarzyszą obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy, można zawrzeć w formie ustnej? Jeżeli tak, to w jakim dokumencie należy wskazać te przyczyny?
Obowiązek wskazania w treści umowy na czas określony, korzystającej z wyłączenia z limitów 3/33, obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie wyklucza możliwości zawarcia umowy o pracę w formie innej niż pisemna. Należy przyjąć, że przyczyny obiektywne w takim przypadku powinny być zawarte w treści pisemnego potwierdzenia zawartej umowy, przekazywanego pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy.
Zawieranie umów o pracę na czas określony w typowych przypadkach jest ograniczone limitami. Dotyczą one zarówno liczby takich umów, jak i łącznego czasu ich trwania. Od 22 lutego 2016 r. strony mogą zawierać maksymalnie 3 umowy na czas określony (limit ilościowy) na łączny okres nieprzekraczający 33 miesięcy (limit czasowy), tzw. reguła 3/33 - art. 251 § 1 K.p. Przepis art. 251 § 4 K.p. zawiera wyłączenia niektórych kategorii umów na czas określony spod wskazanych limitów.
Ważne: Umowy na czas określony zawartej w związku z obiektywnymi przyczynami leżącymi po stronie podmiotu zatrudniającego, jeżeli jej zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy, nie wlicza się do limitu umów 3/33. |
Przyczyny obiektywne powinny być wskazane w treści umowy - umowa pozalimitowa na czas określony nie może bowiem bez nich istnieć.
Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jednak regulacje kodeksowe nie przewidują formy pisemnej umowy o pracę pod rygorem nieważności. Jeżeli nie została zawarta w tej formie, pracodawca potwierdza na piśmie zawarcie umowy, jej rodzaj oraz warunki. Informacja ta powinna być przekazana pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy.
W przypadku pozalimitowej umowy na czas określony zawieranej w formie ustnej mogą powstać pytania, czy i gdzie powinny zostać wykazane przyczyny obiektywne? Z całą pewnością nie mogą być one wyłącznie przedmiotem ustnych ustaleń między stronami. Tym bardziej, że informacja o przyczynach obiektywnych powinna być przekazana właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy (art. 251 § 5 K.p.). W takim przypadku pisemna informacja będąca potwierdzeniem zawartej umowy powinna zawierać informacje o obiektywnych przyczynach leżących po stronie pracodawcy. Wydaje się, że przyczyny obiektywne nie wpisują się w pojęcie warunków umowy. Towarzyszą one określonej kategorii umów - umów na czas określony, w związku z czym należy przyjąć, że powinny być wskazane w tej części potwierdzenia, która dotyczy rodzaju zawartej umowy.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|