Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (412) z dnia 10.05.2016
Zawarcie umowy na okres próbny po umowie na czas określony
Zatrudnialiśmy pracownika w latach 2000-2007, następnie od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2016 r. najpierw na okres próbny, a po nim na podstawie dwóch umów na czas określony. Czy obecnie jest możliwe ponowne zawarcie z nim umowy na okres próbny? Jeżeli tak, to czy będzie można po niej zawrzeć kolejną umowę na czas określony i skorzystać z nowych limitów 3/33?
Przy spełnieniu ustawowych przesłanek umowa na okres próbny nie będzie wykluczona. Przerwa w zatrudnieniu na czas określony przypadająca np. na okres próby, nie spowoduje jednak ustalania limitów czasowego i ilościowego od nowa.
Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 K.p.). W aktualnym stanie prawnym zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:
- jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy lub
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.
W tym drugim przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny (art. 25 § 3 K.p.). Na temat zatrudnienia na okres próbny pisaliśmy w UiPP nr 7/2016, str. 4-5.
Z kolei zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony od 22 lutego br. jest "podwójnie" limitowane. Zgodnie z art. 251 § 1 K.p., okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (tzw. reguła 3/33). Stosownie do art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy... (Dz. U. poz. 1220), dalej noweli, trwająca w dniu 22 lutego br. umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu obecnych przepisów. Przy czym może być uznana za drugą, jeśli została zawarta bezpośrednio po pierwszej umowie na czas określony lub w okresie nieprzekraczającym jednego miesiąca od zakończenia poprzedniej umowy tego rodzaju. Tak jest w sytuacji opisanej w pytaniu. Zatem pracodawca może zawrzeć jeszcze tylko jedną umowę na czas określony (będzie to ostatnia umowa z limitu trzech), a jej okres nie może przekroczyć 33 miesięcy, łącznie z okresem zatrudnienia przypadającym od 22 lutego 2016 r. (w limicie czasowym uwzględnia się okres zatrudnienia w ramach umów na czas określony przypadający od wejścia noweli w życie).
Nawet jeżeli pracodawca nie wykorzysta limitu czasowego, wykluczone będzie późniejsze zatrudnienie tego samego pracownika w ramach kolejnej (czwartej) umowy na czas określony.
Ważne: Limity czasowy i ilościowy funkcjonują niezależnie od siebie, co oznacza, że przekroczenie któregokolwiek z nich jest równoznaczne w skutkach z zawarciem umowy na czas nieokreślony. |
Ewentualna przerwa w zatrudnieniu także nie ma znaczenia, bez względu na to, czy podczas jej trwania strony będzie łączyła umowa innego rodzaju czy nie. Ustawodawca zrezygnował bowiem z "zerowania" limitów po odpowiedniej przerwie, tak jak to miało miejsce w poprzednim stanie prawnym, gdzie przerwa przekraczająca miesiąc powodowała liczenie limitu od nowa. Stąd też nie rozpatrujemy okresów zatrudnienia przypadających na lata 2000-2007.
Przykład |
Pracownik w tym samym podmiocie był zatrudniony w latach 2000-2007, a następnie:
- na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2011 r.,
- na czas określony od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2013 r.,
- na czas określony od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2016 r.
natomiast aktualnie pracuje na podstawie umowy zawartej na czas określony od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2018 r.
Pracodawca będzie mógł z tym pracownikiem zawrzeć ponownie umowę na okres próbny bezpośrednio po umowie obecnie trwającej, jednak w celu wykonywania innego rodzaju pracy, natomiast tej samej pracy najwcześniej 1 kwietnia 2021 r. Nie będzie zaś mógł zatrudnić go na podstawie umowy na czas określony, ponieważ został "wyczerpany" limit ilościowy.
Gdyby obecny kontrakt był umową na okres próbny (od 1 kwietnia do 30 czerwca br.), podjętą w celu wykonywania innego rodzaju pracy, to po nim mogłaby być zawarta tylko jedna umowa na czas określony, na okres nie dłuższy niż 31 miesięcy i 20 dni.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|