Gazeta Podatkowa nr 42 (1187) z dnia 25.05.2015
Sankcje za konkurencję wobec pracodawcy
Rozważamy podpisanie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. Nigdy wcześniej nie stosowaliśmy takich umów w naszym zakładzie. Jakie konsekwencje poniesie pracownik, który złamie zakaz konkurencji?
Konsekwencją naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji w trakcie zatrudnienia może być obowiązek zapłaty przez niego odszkodowania lub (i) wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.
Umowę o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy reguluje art. 1011 § 1 K.p. Przepis ten stanowi, że w zakresie określonym w umowie pracownik nie może:
- samodzielnie lub przy pomocy osób trzecich prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy,
- świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz konkurencji.
Zakaz konkurencji wiąże pracownika od momentu zawarcia umowy.
Odpowiedzialność pracownika z tytułu naruszenia tego zakazu została uregulowana w art. 1011 § 2 K.p. na zasadach ogólnej odpowiedzialności materialnej pracownika za szkodę. Podstawą tej odpowiedzialności jest wina pracownika, którą musi udowodnić pracodawca. Wysokość odszkodowania nie może przekroczyć trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody. Jednak jeśli pracownik złamie zakaz konkurencji z winy umyślnej, odpowie za szkodę w pełnej wysokości.
Konsekwencją naruszenia zakazu konkurencji może też być rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, który złamał ten zakaz. W takim przypadku pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę. W rażących przypadkach naruszenia zakazu (np. wskutek celowego działania zmierzającego do osłabienia pozycji pracodawcy) możliwe jest dyscyplinarne zwolnienie pracownika.
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|