Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (611) z dnia 1.09.2024
Zmiana oczywistej pomyłki w dacie rozpoczęcia pracy zapisanej w umowie o pracę
Sporządzając 11 grudnia 2023 r. umowę o pracę na okres próbny, omyłkowo wpisaliśmy okres zatrudnienia od 28 grudnia 2024 r. do 27 lutego 2024 r. i dzień rozpoczęcia pracy 28 grudnia 2024 r. Pracownik umowę podpisał, rozpoczął pracę 28 grudnia 2023 r. i od tego dnia był zgłoszony do ZUS. Czy można dokonać sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej, podpisanego obustronnie, o treści: "W umowie o pracę na okres próbny zawartej w dniu 11 grudnia 2023 r., omyłkowo wskazano datę rozpoczęcia pracy, tj. 28 grudnia 2024 r., a winna być data 28 grudnia 2023 r."? Czy też konieczne jest porozumienie zmieniające?
Przepisy prawa nie przewidują możliwości sprostowania zapisów umowy o pracę, nawet jeśli są efektem oczywistej pomyłki pisarskiej. Jakiekolwiek zmiany w jej postanowieniach mogą być wprowadzane za porozumieniem stron (tzw. aneksem), a jeżeli nie uda się go osiągnąć - za wypowiedzeniem zmieniającym, o którym mowa w art. 42 K.p. Ta druga metoda wymaga spełnienia warunków wskazanych w wymienionym przepisie. Czytelnik powinien dążyć do porozumienia z pracownikiem, ponieważ jest to najszybsza i najmniej sformalizowana ścieżka dokonania zmiany w przedstawionej umowie o pracę.
Ważne: Dzień rozpoczęcia pracy należy do obowiązkowych warunków pracy, które należy określić w umowie o pracę (art. 29 § 1 pkt 5 K.p.). |
Od 26 kwietnia 2023 r. taki sam charakter ma czas trwania umowy na okres próbny (art. 29 § 1 pkt 6 lit. a K.p.). Ich zmiana za porozumieniem sprowadza się do zgodnego ustalenia treści oświadczenia pracodawcy i pracownika jako stron tej umowy oraz jego podpisania. W tym trybie nie ma żadnych dodatkowych formalności, a granice dowolności sformułowania oświadczenia wyznacza natura stosunku pracy, ustawy i zasady współżycia społecznego (art. 3531 K.c. w zw. z art. 300 K.p.). Są to granice dla zasady swobody umów, z której pracodawca i pracownik mogą skorzystać wprowadzając dany zapis do umowy o pracę z mocą wsteczną.
Zawarte w pierwszym pytaniu Czytelnika sformułowanie "podpisanego obustronnie" sugeruje, że pracownik zgadza się na wprowadzenie prawidłowej daty początkowej okresu zatrudnienia i daty rozpoczęcia pracy. Zatem taka zmiana jest porozumieniem zmieniającym, tyle że musi być to wprost zamieszczone w jego treści. Może ono brzmieć następująco:
"(...)
Pracodawca i pracownik zgodnie oświadczają, że w umowie o pracę na okres próbny zawartej w dniu 11 grudnia 2023 r.: 1) omyłkowo wskazano datę rozpoczęcia pracy i datę początkową okresu trwania umowy na 28 grudnia 2024 r., 2) zastępują datę wskazaną w pkt. 1 datą 28 grudnia 2023 r., 3) zmiana, o której mowa w pkt. 2, ma zastosowanie od dnia 28 grudnia 2023 r. (...)". |
Porozumienie zmieniające musi zawierać dane pracodawcy i pracownika, a także zostać opatrzone datą jego zawarcia oraz podpisami obydwu stron umowy o pracę. Powinno mieć formę pisemną, ponieważ dotyczy umowy o pracę, która ma być obowiązkowo zawarta na piśmie (art. 77 § 1 K.c. w zw. z art. 29 § 2 zd. 1 i art. 300 K.p.).
Zwracamy uwagę! Jeżeli Czytelnik wydał pracownikowi świadectwo pracy do omawianej umowy o pracę z błędną datą początkową okresu zatrudnienia, to musi je sprostować. Zasadniczo czyni to na wniosek pracownika złożony w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy (art. 97 § 21 zd. 1 K.p.). Nie ma jednak przeszkód prawnych, żeby dokonał sprostowania z własnej inicjatywy.
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|