Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (594) z dnia 10.12.2023
Umowa na czas określony w przypadku ponownego zatrudnienia
Pracownik był zatrudniony od 1 lutego 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. i od 1 lutego 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. na czas określony oraz od 1 czerwca do 30 września 2018 r. przy pracach sezonowych. Zamierzamy zatrudnić go ponownie. Która z wymienionych umów podlega wliczeniu do limitu ilościowego umów na czas określony?
Żadna z umów, o których mowa w pytaniu, nie podlega wliczeniu do limitu ilościowego, tj. 3 umów na czas określony. Czytelnik może zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony, która będzie pierwszą uwzględnianą w tym limicie, a także w limicie czasowym.
Zgodnie z art. 251 § 1 K.p. w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2016 r. (nadanym ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. poz. 1220, dalej zwanej ustawą zmieniającą), okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy (limit czasowy), a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (limit ilościowy). Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie tego okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Powołane przepisy stosuje się do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej, czyli 22 lutego 2016 r., przy czym trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę zaliczaną do limitu ilościowego albo za drugą, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 K.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 21 lutego 2016 r. (art. 14 ust. 4 ustawy zmieniającej). Okres obowiązywania obydwu "zwykłych" umów na czas określony z pytania przypadał przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (ostatnia umowa zakończyła się 31 stycznia 2012 r.). Nie podlegają one zatem wliczeniu do limitu ilościowego. Do tego limitu nie wlicza się także wymienionej w pytaniu umowy na czas określony zawartej w celu wykonywania pracy o charakterze sezonowym (art. 251 § 4 pkt 2 K.p.). Pracodawca może więc zawrzeć z pracownikiem 3 umowy na czas określony, mając na uwadze, że ich łączny okres nie może przekraczać 33 miesięcy.
Uzupełniająco przypominamy, że przed 22 lutego 2016 r. (za wyjątkiem okresu objętego tzw. ustawą antykryzysową) nie istniał limit czasowy umów na czas określony, dlatego też sposób jego ustalania w zakresie umów zawartych przed wejściem w życie noweli został określony tylko względem tych, które trwały w tym dniu. Umowy rozwiązane wcześniej (przed zmianami) nie mają dla tego limitu żadnego znaczenia.
Tak też wyjaśnił Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu 16 października 2015 r. Czytamy w nim, że: "(...) Nie ma podstaw prawnych, aby do dopuszczalnego 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawieranej począwszy od dnia 22 lutego 2016 r. wliczać okres (okresy) wcześniejszego zatrudnienia pracownika na podstawie tego rodzaju umowy. (...).".
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|