Gazeta Podatkowa nr 11 (1156) z dnia 5.02.2015
Rozpoczęcie pracy w dniu wolnym od pracy
Pracownik był zatrudniony w firmie na podstawie umowy na czas określony do 31 stycznia br. W dniu 30 stycznia br. zawarliśmy z nim kolejną umowę o pracę, wskazując jako dzień rozpoczęcia pracy 1 lutego 2015 r. Czy mogliśmy określić jako dzień rozpoczęcia pracy dzień ustawowo wolny od pracy?
Nie ma przeszkód, aby dzień ustawowo wolny od pracy (święto ustawowe lub niedziela) został wskazany w umowie o pracę jako dzień jej rozpoczęcia. Dzień rozpoczęcia pracy nie musi bowiem pokrywać się z dniem zawarcia umowy o pracę, chociaż może.
Przepis art. 29 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) określa, jakie postanowienia zawiera umowa o pracę. Jednym z nich jest data rozpoczęcia pracy. Pozwala to na ustalenie innego terminu rozpoczęcia świadczenia pracy niż dzień, w którym podpisano umowę o pracę.
Termin nawiązania stosunku pracy został określony w art. 26 K.p. Stanowi on, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.
Nie ma przeszkód, aby nawiązanie stosunku pracy mogło nastąpić od dnia wolnego od pracy, a nie od dnia, który jest dla pracownika pierwszym dniem roboczym. Inaczej pracownik nie mógłby być zatrudniony np. od pierwszego dnia miesiąca, który przypada w niedzielę lub który jest dniem świątecznym.
Wskazanie w umowie o pracę późniejszego terminu podjęcia pracy niż data podpisania tej umowy nie wpływa na powstałą więź prawną. Umowa ta jest zawarta z chwilą podpisania i od tej daty wiąże strony. Przy czym okres pomiędzy zawarciem umowy a nawiązaniem stosunku pracy (o ile data podjęcia pracy wskazana w umowie jest późniejsza niż data jej zawarcia) nie jest traktowany jako okres zatrudnienia.
Przykład Pracownik był zatrudniony w zakładzie na podstawie umowy na czas określony od 1 sierpnia 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. Pracodawca chciał, aby pomiędzy kolejną umową nie było dnia przerwy. Podpisał więc z pracownikiem w dniu 30 stycznia 2015 r. kolejną umowę, wskazując w jej treści jako datę rozpoczęcia pracy 1 lutego 2015 r. Takie postępowanie jest prawidłowe, gdyż podpisanie umowy w niedzielę może być utrudnione ze względu na wolne w zakładzie pracy. Dopuszczalne jest także podpisanie umowy w pierwszym dniu roboczym po dniu wolnym, czyli 2 lutego 2015 r. z datą rozpoczęcia pracy od 1 lutego 2015 r. |
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|