Gazeta Podatkowa nr 54 (1095) z dnia 7.07.2014
Umowa o pracę na czas pełnienia funkcji w zarządzie
Jedną z wad zatrudniania członków zarządów spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę jest rozwiązywanie stosunku pracy po odwołaniu zarządcy z pełnionej funkcji. Sposobem na uniknięcie tego problemu jest zatrudnienie członka zarządu w oparciu o umowę na czas wykonania określonej pracy - pracy w zarządzie.
Umowa z zarządcą
Kodeks pracy w art. 25 § 1 wprowadza trzy rodzaje umów terminowych (pomijając umowę o pracę na okres próbny). Chodzi tu o umowę o pracę na czas: określony, zastępstwa innego pracownika oraz wykonania określonej pracy. Ostatni z wymienionych jest najrzadziej spotykany w obrocie. Doskonale może jednak nadawać się do zatrudniania członków zarządów spółek kapitałowych.
Jak wynika z art. 30 § 1 pkt 5 K.p., umowa zawarta na czas wykonania określonej pracy rozwiązuje się z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Pozornie wątpliwe może wydawać się stosowanie tej konstrukcji do wykonywania pracy członka zarządu spółki, która ma charakter ciągły. Zawieranie tego typu umów z zarządcami spółek handlowych zostało jednak dopuszczone w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
SN w wyroku z dnia 25 stycznia 2007 r., sygn. akt I PK 213/06, stwierdził, że umowa o pracę zawarta na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki handlowej jest umową o pracę na czas wykonania określonej pracy. Wyrok ten zapadł w sprawie umowy o pracę, w której strony ustaliły, że "umowa rozwiązuje się w przypadku upływu kadencji i niepowołania na kolejną kadencję do pełnienia funkcji prezesa zarządu Spółki oraz w przypadku odwołania uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy z pełnienia funkcji prezesa zarządu". Taka konstrukcja powoduje, że za wygaśnięciem mandatu automatycznie idzie rozwiązanie umowy o pracę. Omawiana umowa o pracę rozwiązuje się bowiem z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta (art. 30 § 1 pkt 5 K.p.).
Bez wypowiedzenia
Przy konstruowaniu umowy z prezesem zarządu na czas wykonania określonej pracy, należy pominąć wszelkie postanowienia umożliwiające jej wcześniejsze rozwiązanie. Możliwości takiej nie przewiduje bowiem Kodeks pracy. Zwrócił na to uwagę SN w wyroku z dnia 20 marca 2009 r., sygn. akt I PK 182/08. Stwierdził w nim, że umowa o pracę zawarta na czas pełnienia funkcji członka zarządu spółki handlowej, jeżeli przewidziano możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia, nie może być kwalifikowana jako umowa na czas wykonania określonej pracy.
W praktyce jednak nie ma to dużego znaczenia. Co do zasady bowiem członek zarządu może w każdej chwili złożyć rezygnację (art. 202 § 4 i 5 oraz art. 369 § 5 i 6 K.s.h. - Dz. U. z 2013 r. poz. 1030). Podobnie niezależnie od postanowień umowy lub statutu spółki również w każdym czasie może dojść do odwołania członka zarządu (art. 203 § 1 i art. 370 § 1 K.s.h.). Powiązanie trwania mandatu w zarządzie z trwaniem stosunku pracy będzie powodować, że rozwiązanie więzi organizacyjnej będzie skutkować automatycznym ustaniem stosunku pracy.
Wyjątki od zasady niedopuszczalności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy wprowadza art. 411 § 2 K.p. oraz art. 5 ust. 7 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy… (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Regulacje te przewidują, że taka umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy bądź dokonywania zwolnień grupowych.
Zawarcie umowy
W umowie (w tym i w umowie o pracę) między spółką a członkiem zarządu, spółkę reprezentuje rada nadzorcza bądź pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia).
Warto, aby w porządku obrad zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) powołującego nowego członka zarządu, znalazła się również sprawa ustanowienia pełnomocnika celem zawarcia z nowym zarządcą umowy o pracę. Dzięki temu umowa o pracę będzie mogła być zawarta w tym samym dniu, w którym wspólnicy powołają nowego członka zarządu. Sprawa wygląda jeszcze prościej, jeśli organem uprawnionym do wyboru członka zarządu jest rada nadzorcza. W takim przypadku rada bezpośrednio po powołaniu nowego członka zarządu, będzie mogła z nim zawrzeć umowę o pracę.
Umowa o pracę na czas wykonania określonej pracy zawarta w dniu 4.06.2014 r. pomiędzy Sofia spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Piotra Skargi 1, nr KRS 0000012345, reprezentowaną przez Jana Kowala, pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników nr 7/2014 z dnia 4.06.2014 r., zwaną dalej Pracodawcą, a Adamem Nowakiem PESEL 82031479015, zam. Żary, ul. Nowa 14, zwanym dalej Pracownikiem.
|
|
Za Pracodawcę Jan Kowal |
Pracownik Adam Nowak |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|