Gazeta Podatkowa nr 42 (1083) z dnia 26.05.2014
Przerwa pomiędzy umowami na czas określony
Przerwa między pierwszą 6-miesięczną umową na czas określony a drugą roczną wynosiła 2 tygodnie. Obecnie, bezpośrednio po zakończeniu drugiej umowy, zamierzamy z tą osobą podpisać trzecią umowę. Czy możemy jeszcze zawrzeć ją na czas określony, czy już na nieokreślony?
Z pracownikiem należy zawrzeć umowę na czas nieokreślony.
Nawiązywanie umów na czas określony jest w prawie pracy limitowane, o czym stanowi art. 251 § 1 K.p. W myśl tego przepisu zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy. Warunkiem jest jednak, żeby przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Wystąpienie dwutygodniowej i krótszej przerwy pomiędzy umowami na czas określony powoduje przekształcenie się trzeciej takiej umowy w bezterminową.
Przerwa między umowami na czas określony wynosząca co najmniej 31 dni nie skutkuje przekształceniem w umowę na czas nieokreślony.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu należy stwierdzić, że jeżeli obydwie umowy zawarte z tym samym pracownikiem były umowami na czas określony, a występująca między nimi przerwa wyniosła dwa tygodnie, to trzecia umowa powinna być umową na czas nieokreślony. Dlatego nawet nazwanie takiej umowy umową na czas określony wywoła skutki, o których mowa w art. 251 § 1 K.p. z mocy samego prawa. Natomiast gdyby jedna z nich była umową na próbę lub na zastępstwo, to nie będzie jeszcze zachodziła konieczność zawarcia umowy bezterminowej.
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|