Gazeta Podatkowa nr 8 (1049) z dnia 27.01.2014
Dwa wymiary etatu w jednej umowie
Zamierzam zatrudnić pracownika na podstawie umowy na czas nieokreślony, z tym że przez pierwsze dwa tygodnie na 1/2 etatu, a później na cały etat. Czy mogę w ten sposób ustalić wymiary etatu w ramach jednej umowy?
Kodeks pracy nie określa szczegółowo treści umowy o pracę oraz sposobu formułowania jej zapisów. Wskazuje tylko niezbędne elementy tej umowy, do których należy określenie m.in. wymiaru czasu pracy (art. 29 § 1 K.p.). Przepisy nie rozstrzygają przy tym, w jaki sposób warunki umowy powinny być sformułowane. Brak jest zwłaszcza regulacji, która wyklucza możliwość czasowego ich ujęcia, np. poprzez ustalenie, że w ustawowym okresie obowiązywać będzie niepełny wymiar etatu, a po jego upływie będzie stosowany pełny wymiar czasu pracy.
Rozwiązanie przytoczone w pytaniu wydaje się więc dopuszczalne, należy jednak zasygnalizować, że konieczne będzie określenie w umowie limitu godzin pracy, po przekroczeniu którego praca niepełnoetatowca jest wynagradzana tak jak za nadgodziny (art. 151 § 5 K.p.). Ustalając ten limit, należy zaznaczyć, że będzie on obowiązywał tylko w okresie pracy niepełnoetatowej. Ponadto zajdzie konieczność aktualizacji informacji dodatkowej w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego, który ulegnie zmianie po przejściu pracownika na pełny etat (art. 29 § 32 K.p.). Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy powinno to nastąpić po zmianie warunku zatrudnienia, który wykazywany jest w informacji dodatkowej i podlega obowiązkowi aktualizacji.
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|