Gazeta Podatkowa nr 77 (909) z dnia 24.09.2012
Druga umowa o pracę u innego pracodawcy
Pracownik jest zatrudniony w jednej firmie na pełny etat. Czy może podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy na część etatu, również na podstawie umowy o pracę?
Przepisy prawa pracy nie zakazują świadczenia pracy na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę, u tego samego lub u różnych pracodawców. Dlatego pracownicy, jeśli mogą, często podejmują pracę w innym zakładzie, chociażby na część etatu. Należy przy tym zaznaczyć, że nawiązanie dwóch umów o pracę z tym samym i z różnymi pracodawcami oznacza dwa odrębne stosunki pracy powodujące określone uprawnienia w każdym z nich.
Pracownik podejmujący pracę na dwóch etatach będzie więc miał prawo do wielu uprawnień ustawowych zarówno w jednym, jak i w drugim zatrudnieniu. Wiele z nich uzależnionych jest od stażu pracy, dlatego należy odpowiednio uwzględnić okresy równoległego zatrudnienia w poszczególnych zatrudnieniach.
Uprawnienia pracownicze przysługują odrębnie z każdego stosunku pracy.
Do ustalenia długości stażu pracy istotne jest rozróżnienie podstawowego i dodatkowego zatrudnienia. W praktyce przyjmuje się, że podstawowym miejscem pracy jest to, w którym pracownik świadczy pracę na pełny etat lub na większą część etatu. W przypadku równej wielkości etatów, za podstawowy stosunek pracy można uznać ten nawiązany wcześniej.
Jeżeli chodzi o uprawnienia z Kodeksu pracy, to oddzielnemu ustaleniu w każdym zakładzie podlega m.in. prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego. Niezależnie od siebie w każdym zakładzie należy także przestrzegać norm czasu pracy i odpoczynków dobowego i tygodniowego. Nieco inaczej jest tylko w przypadku kierowców i pracowników młodocianych, których obowiązuje łączne rozliczanie czasu pracy we wszystkich miejscach pracy.
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|