Gazeta Podatkowa nr 39 (871) z dnia 14.05.2012
Termin nawiązania stosunku pracy a rozpoczęcie pracy
Zamierzamy zatrudnić pracownika, którego umowa o pracę u obecnego pracodawcy rozwiąże się 19 maja 2012 r. Czy można zawrzeć z nim umowę o pracę 18 maja 2012 r., wskazując jako dzień rozpoczęcia pracy 20 maja br. (niedziela), chociaż faktycznym dniem rozpoczęcia pracy będzie 21 maja br. (poniedziałek)? Chodzi o to, żeby pomiędzy umowami nie było dnia przerwy.
TAK. Nie ma przeszkód, aby pracodawca zawierając umowę o pracę wskazał, że dniem rozpoczęcia pracy będzie niedziela, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dopuszczalność takiego rozwiązania wynika z art. 29 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Stanowi on, że umowa o pracę powinna zawierać m.in. datę jej zawarcia, ale wskazuje też, że należy określić w niej warunki pracy i płacy, w tym m.in. termin rozpoczęcia pracy. Rozgraniczenie tych dwóch postanowień umownych oznacza, że ustawodawca przewidział, iż mogą one przypadać w różnych terminach.
Umowa o pracę może określać inny termin rozpoczęcia pracy niż dzień, w którym ją podpisano.
W myśl art. 26 K.p. stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a gdy go nie określono, w dniu zawarcia umowy. Oznacza to, że datą wyznaczającą nawiązanie stosunku pracy może być data rozpoczęcia pracy, gdy taką podano w umowie o pracę, bądź też data zawarcia umowy, gdy w umowie nie wskazano daty rozpoczęcia pracy lub pokrywa się ona z dniem zawarcia umowy o pracę. Można więc nawiązać stosunek pracy wcześniej niż przypadnie pierwszy dzień, w którym pracownik faktycznie będzie świadczył pracę.
Ponadto przepisy prawa pracy nie zawierają ograniczeń co do możliwości zawarcia umowy o pracę w ustalonych przez strony terminach np. przypadających w dniach ustawowo wolnych od pracy, w niedziele, święta czy dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dlatego nawiązując stosunek pracy w jednym z takich dni, faktyczny pierwszy dzień roboczy dla pracownika zazwyczaj przypadnie później niż określony w umowie dzień nawiązania stosunku pracy.
Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jednak gdy nie została zawarta w takiej formie, to pracodawca powinien potwierdzić pracownikowi na piśmie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, ustalenia co do stron umowy, rodzaju oraz jej warunków (art. 29 § 2 K.p.).
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|