Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (618) z dnia 10.12.2024
Możliwość wskazania w umowie o pracę jako dnia rozpoczęcia pracy wolnej soboty
Zgodnie z warunkami umowy między pracodawcą a starostą, osoba odbywająca staż od 1 lipca do 29 listopada 2024 r. musiała być zatrudniona na okres 1 miesiąca. Zawarcie umowy o pracę nastąpiło 29 listopada 2024 r. Czy jako datę rozpoczęcia pracy można w niej było wpisać 30 listopada 2024 r. (sobota będąca u pracodawcy dniem wolnym od pracy), czy raczej 2 grudnia 2024 r.?
Staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Tak go definiuje art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 475 z późn. zm.), dalej ustawy o promocji zatrudnienia. Odbywa się na podstawie umowy zawartej między starostą a pracodawcą przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, a w przypadku osób, które nie ukończyły 30. roku życia, przez okres do 12 miesięcy (art. 53 ust. 1-4 ustawy o promocji zatrudnienia). Jej warunki mogą przewidywać obowiązek zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu, adekwatnie do regulaminu wewnętrznego o organizacji staży, obowiązującego w danym powiatowym urzędzie pracy (art. 34 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia oraz informacja dostępna na stronie internetowej https://zielonalinia.gov.pl/-/staze-32214). Taka sytuacja występuje w pytaniu.
Ważne: Daty zawarcia umowy o pracę i rozpoczęcia pracy nie muszą się pokrywać. |
Obowiązkowymi elementami umowy o pracę są m.in. daty jej zawarcia oraz rozpoczęcia pracy (art. 29 § 1 wstęp do wyliczenia oraz pkt 5 K.p.). W dniu rozpoczęcia pracy, określonym w umowie o pracę, nawiązuje się stosunek pracy (art. 26 K.p.). Okres między dniem zawarcia umowy o pracę a dniem rozpoczęcia pracy nie jest więc okresem zatrudnienia. Przyjmuje się, że w dniu rozpoczęcia pracy pracownik faktycznie powinien zacząć ją wykonywać. Takie stanowisko nie wynika jednak z przepisów prawa. Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu, od Czytelnika i pracownika (wcześniejszego stażysty) jako stron umowy o pracę zależało czy zdecydowali się na dzień rozpoczęcia pracy w dniu:
- 30 listopada 2024 r. - nie ma przeciwwskazań prawnych, żeby dzień rozpoczęcia pracy przypadał na dzień wolny od pracy,
- 2 grudnia 2024 r. - tego dnia pracownik fizycznie miał stawić się do pracy i zacząć ją świadczyć.
Bez względu na którą datę strony się zdecydowały, w obydwu przypadkach wejdą w swoje prawa i obowiązki w wybranym dniu (art. 22 § 1 K.p.). Okres rozpoczynający się od tego dnia zalicza się do zakładowego i ogólnego stażu pracy (okresu zatrudnienia), od którego zależy nabycie i wymiar uprawnień pracowniczych.
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|